Ορφέας Ελευθερούπολης: Κατάρρευση στο 2ο ημίχρονο και βαριά ήττα (5-1) από τον Άρη Πετεινού

Σημαντική οπισθοχώρηση για τον πρωταθλητή της ΕΠΣ Καβάλας στα μπαράζ ανόδου στη Γ’ Εθνική κατηγορία

Μια από τις πιο βαριές ήττες των τελευταίων ετών, με την οποία έχασε σημαντικότατο έδαφος για τη διεκδίκηση της ανόδου στη Γ’ Εθνική, γνώρισε το απόγευμα της Τετάρτης 31/5 στην Ξάνθη ο Ορφέας Ελευθερούπολης. Ηττήθηκε με 5-1 από τον Άρη Πετεινού, πραγματοποιώντας μια κάκιστη εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο της αναμέτρησης όπου δέχτηκε 4 γκολ.
Ο πρωταθλητής της Καβάλας μάλιστα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ στο 1ο μέρος με τον Τζαμπέγια στο 24ο λεπτό, αλλά στο 31’ οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Παυλίδη που ισοφάρισε σε 1-1. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα άλλαξε δραματικά με τον Άρη να παίρνει νωρίς το προβάδισμα με το γκολ του Μελισσόπουλου στο 47’. Απ’ εκεί και πέρα με το γκολ του Εφέντη στο 55’ έγινε το 3-1, ο Μελισσόπουλος με πέναλτι στο 77’ έκανε το 4-1 και στο 89’ ο Μαλαδένης διαμόρφωσε το τελικό 5-1.
Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Ορέστης Ορεστιάδας αναδείχτηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα με τη Νίκη Ευκαρπίας, ενώ η αναμέτρηση της Δόξας Βώλακα με τη Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου αναβλήθηκε λόγω έντονης βροχόπτωσης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Άρης Πετεινού – Ορφέας Ελευθερούπολης 5-1
Ορέστης Ορεστιάδας – Νίκη Ευκαρπίας 0-0
Δόξα Βώλακα – Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου (Αναβλήθηκε)