Βύρωνας Καβάλας: Στη 2η φάση του κυπέλλου Ελλάδος μέσω… πέναλτι

Ο κυπελλούχος της ΕΠΣΚ επικράτησε στη διαδικασία των πέναλτι με 3-2 στην έδρα του ΠΑΟΚ Κρηστώνης μετά από ένα αμφίρροπο παιχνίδι που έληξε 2-2 στην κανονική διάρκεια και 3-3 στην παράταση

Με τα εύστοχα πέναλτι από τους Παπαδόπουλο, Μπάμπουρα και  Τουμανίδη ο Βύρωνας πέρασε στην 2η φάση του κυπέλλου Ελλάδος, μιας και επικράτησε εκτός έδρας του ΠΑΟΚ Κρηστώνης με 3-2 στην ψυχοφθόρα διαδικασία με την οποία ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση, που έληξε ισόπαλη στην κανονική διάρκεια (2-2) και στην παράταση (3-3).

Ο Βύρωνας προηγήθηκε δύο φορές στη διάρκεια του 90λεπτου, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα. Ο Ευκαρπίδης έκανε το 0-1 στο 20’, αλλά ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης απάντησε στο 52’ με τον Κυριακίδη. Δεκαπέντε λεπτά μετά ο Βλάχος έκανε το 1-2, αλλά δύο λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι απάντησαν για 2η φορά από τον Ζάλτο. Στην παράταση ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που μπήκε μπροστά με τον Αγαθαγγελίδη στο 96’ αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Μαυρογιάννης έγραψε το τελικό 3-3.

Επόμενος αντίπαλος του κυπελλούχου της ΕΠΣΚ είναι ο Πιερικός, ο οποίος κέρδισε εκτός έδρας τη Θύελλα Κατσικά με γκολ στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

Τα αποτελέσματα της 1ης φάσης

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων του κύπελλο Ελλάδας στην 1η φάση, έχουν ως εξής:
Αστέρας Σταυρού-ΠΟ Ελασσόνας 1-1 κ.δ, παρ, 4-2 πέναλτι
Αστέρας Ρεθύμνου-Ιάλυσος 0-3
Πανθρακικός-ΜΑ Αγίας Μαρίνας 5-0
ΑΟ Βιστωνίδας-Απόλλων Παραλιμνίου 3-4
ΠΑΟΚ Κρηστώνης-Βύρων Καβάλας 2-2 κ.δ 3-3 παράταση 2-3 πέναλτι
Δόξα Βώλακα-ΑΟ Χανιώτης 0-2
Θύελλα Κατσικά-Πιερικός 0-1
Αστέρας Πετριτή-Καστοριά 2-0