ΑΟ Καβάλα: Από «πεντάρα» σε «πεντάρα»…

Εύκολη νίκη με 5-0 επί του Αετού Βαρβάρας στο γήπεδο της Ελευθερούπολης – Δύο γκολ σημείωσε ο Γκέκας και από ένα οι Αλτιτζής, Γιαγτζίδης και Β. Παπαδόπουλος

Οταν σε δύο αγώνες πρωταθλήματος καταφέρνεις, όχι μόνο να κερδίζεις, αλλά να σημειώνεις 10 γκολ (5 την Κυριακή επί του Άρη Πετεινού και άλλα τόσα την Τετάρτη), τότε σίγουρα κάτι κάνεις καλά..! Ο λόγος για τον ΑΟΚ που την Τετάρτη 27/9 κέρδισε στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής τον Αετό Βαρβάρας με 5-0..

Σαφώς και η δυναμικότητα του νεοφώτιστου αντιπάλου, όπως φάνηκε στον αγωνιστικό χώρο του Δημοτικού σταδίου της Ελευθερούπολης, δεν ήταν μεγάλη. Σαφώς και ήταν εμφανές ότι ο ΑΟΚ ήταν ανώτερος σε όλα τα σημεία και κατά συνέπεια ήταν ξεκάθαρο ότι το απόγευμα θα ήταν εύκολο για το συγκρότημα του Τίμου Καβακά, κόντρα σε έναν αντίπαλο που πάλεψε και είχε κάποιες καλές στιγμές.

Το ημίχρονο έληξε με 2-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοσμά Γκέξα που σημείωσε και τα δύο τέρματα σε διάστημα 8 λεπτών, στο 27’ και στο 35’, με τα οποία ο σέντερ φορ του ΑΟΚ έφτασε στα 5 και πλέον βρίσκεται στην 1η θέση του πίνακα των σκόρερ. Στην επανάληψη ο Αλτιτζής έγραψε το 3-0 στο 52’ και ο Γιαγτζίδης το 4-0 στο 80’. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο νεοαποκτηθέντας Βασίλης Παπαδόπουλος (που αποκτήθηκε πριν από λίγες ημέρες αφού έμεινε ελεύθερος από τον Αλμωπό Αριδαίας).

Εκτός από τον αγώνα της Καβάλας με τον Αετό Βαρβάρας, την Τετάρτη διεξήχθη και το εξ αναβολής παιχνίδι ΜΑ Αγίας Μαρίνας – ΠΑΟΚ Κρηστώνης που έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα. Αναλυτικά:

Καβάλα – Αετός Βαρβάρας 5-0
ΜΑ Αγ. Μαρίας – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 0-0