Elite League: Ο ΓΣΕ «σόκαρε» τον Πανιώνιο! Κέρδισε στη Ν. Σμύρνη με 76-71

Στην πρεμιέρα της Α2 Εθνικής πήρε μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, κόντρα στην ιστορική ομάδα που είναι από τα φαβορί της χρονιάς, με τον Gathright να σημειώνει 21 πόντους

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις και με μία νίκη μέσα στην έδρα της ιστορικής ομάδας του Πανιωνίου, ξεκίνησε την παρουσία του στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας ο ΓΣ Ελευθερούπολης. Σ’ ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του κατάφερε να κερδίσει με 76-71 και να δείξει ότι και φέτος θα είναι από τις μεγάλες δυνάμεις της κατηγορίας και θα διεκδικήσει το «βήμα παραπάνω» που δεν κατάφερε να κάνει τα προηγούμενα χρόνια.

Απέναντι σε μια ομάδα που κάνει… restart, θέλει να επιστρέψει στην κατηγορία των μεγάλων του ελληνικού μπάσκετ και θεωρείται ένα από τα μεγάλα φαβορί, κατάφερε να πάρει το «ροζ» φύλλο αγώνα έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Gathright που σημείωσε 21 πόντους, ενώ εξαιρετική παρουσία είχαν οι Καμπουρίδης με 17 και Ιατρίδης και Κουρτίδης που πέτυχαν από 15!

Ο ΓΣΕ ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με +7 (11-18), αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στο τέλος της 1ης περίοδου και μείωσαν στους τρεις (24-27). Στη 2η περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον ΓΣΕ να διατηρηθεί ένα ελαφρύ προβάδισμα , όπως και στην 3η περίοδο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως η ομάδα της Ελευθερούπολη ήταν πιο αποτελεσματική και ψύχραιμη, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων, έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 8 πόντους διαφορά (62-70) και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη, παρά τις προσπάθειες του Κακλαμανάκη που πέτυχε 30 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-27, 36-35, 54-57, 71-76.

Πανιώνιος (Ταυρόπουλος): Ζανλουί 6, Σκάνδαλος 2, Παπαδιονυσίου 5 (1), Αντωνάκης 5 (1), Χάλαρης 2, Κακλαμανάκης 30, Βεργίνης 13 (1), Γκίκας 13 (3).

ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 3, Γκάθραϊτ 21 (3), Στυλίδης, Ναούμης, Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 15 (3), Μαστόρος 6, Κουρτίδης 15 (1), Οκεκουόγεν 2, Τσέλλος.