Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Ο Άρης Πηγών πήρε το ντέρμπι (2-0) με τον Ορφέα

Οι «κίτρινοι» Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Ο Άρης Πηγών πήρε το ντέρμπι (2-0) με τον Ορφέα μαζί με το Αγίασμα που πήρε το «διπλό» στη Ν. Πέραμο οδηγούν την κούρσα στη βαθμολογία, μετά από μια αρκετά επεισοδιακή αγωνιστική

Ο Άρης Πηγών ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, μιας και επικράτησε με 2-0 του Ορφέα Ελευθερούπολης. Ήταν ένα παιχνίδι που συγκέντρωσε πάρα πολύ κόσμο και κρίθηκε με δύο γκολ του Φώτη Δουμάνη στο τέλος των δύο ημιχρόνων, τα οποία πανηγυρίστηκαν έξαλλα από τους γηπεδούχους.

Μαζί με τον Άρη στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκονται με το Αγίασμα που με το γκολ του Παπαστεφάνου πήρε το «διπλό» στη Ν. Πέραμο, ενώ σ’ ένα επεισοδιακό παιχνίδι ο Αετός Οφρυνίου κέρδισε 3-1 τον ΜΑ Ορφανίου (στο Ενωσιακό γήπεδο), με ανατροπή και με δύο γκολ στις καθυστερήσεις (Δελής, Λαπούσι). Ο «Μέγας» προηγήθηκε στο 1ο μέρος με τον Νίκη και ο Αετός ισοφάρισε στην αρχή της επανάληψης με τον Καλτσίδη.

Ο Βύρωνας πέρασε εύκολα με 4-0 από την έδρα του Θεαγένη με τα γκολ των Μπερούκα 2, Αμιάδη και Πτηνόπουλου, όπως και τα Λιμενάρια από το Ακροβούνι με 0-3, ενώ ο Θεολόγος σ’ ένα χορταστικό παιχνίδι επικράτησε με 4-3 του Αμυγδαλεώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής καθώς και οι βαθμολογίες έχουν ως εξής:

Θεαγένης – Βύρωνας 0-4
Αετός Οφρυνίου – ΜΑ Ορφανίου 3-1
Θεολόγος – Αμυγδαλεώνας 4-3
Ν. Πέραμος – Αγίασμα 0-1
Πηγές – Ορφέας Ελευθ. 2-0
Ακροβούνι – Λιμενάρια 0-3
ΑΕ Καβάλας – Αγ. Ανδρέας 2-1

1. Πηγές (13-0) 9