Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Άπταιστη διαδρομή για το γειτονικό «δίδυμο» της κορυφής

Άρης Πηγών και Μακεδονικός Αγιάσματος πήραν την 4η σερί νίκη τους και εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα στην μεγάλη κατηγορία της Καβάλας – Διαβάστε όλα τα αποτελέσματα πρωταθλήματος και κυπέλλου

Χωρίς απώλειες συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ το γειτονικό «δίδυμο» της κορυφής, δηλαδή ο Άρης Πηγών και ο Μακεδονικός Αγιάσματος. Ο πρώτος πήρε πιο άνετα απ’ ότι δείχνει το τελικό 1-2 τη νίκη στον Αμυγδαλεώνα, με τα γκολ των Δουμάνη και Αθανασάκη, ενώ ο δεύτερος έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στο Ακροβούνι επικρατώντας με 7-2! Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Παπαστεφάνου που σημείωσε 5 γκολ, ενώ από ένα πέτυχαν οι Ράμο και Παπουτσής!

Ο Βύρωνας από τη μεριά του χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια στο 2ο ημίχρονο για να ανατρέψει το 0-1 του 1ου μέρους στον αγώνα με τον Θεολόγο (το γκολ ο Λαπούσι). Ισοφάρισε με Μαχαίρα στο 55’ και πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Πτηνόπουλο. Ο Αετός Οφρυνίου φιλοδώρησε με 7 γκολ τον Θεαγένη, με τον Παλληκαρά να πετυχαίνει 4 γκολ, τον Καλτσίδη 2 και τον Τσίλογλου ένα, ενώ και το Ορφάνι πήρε άνετα τους βαθμούς της νίκης κερδίζοντας με 5-1 τη Νέα Πέραμο. Χωρίς τέρματα έληξε η αναμέτρηση των Λιμεναρίων με τον Άγιο Ανδρέα, ενώ ο αγώνας του Ορφέα με την ΑΕ Καβάλας θα διεξαχθεί το βράδυ της Κυριακής 15/10 στην Ελευθερούπολη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 4ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Οι αγώνες κυπέλλου

Το Σάββατο 14/10 πραγματοποιήθηκαν και 4 αγώνες για την 1η φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΚ, στην οποία συμμετέχουν ομάδες της Β’ κατηγορίας. Τα αποτελέσματα των αναμετρήσεων ήταν τα εξής:
Καβάλα 2004 – Φίλιπποι 2-2, 2-4 παρ..
Παγγαίο-ΠΑΟ Καβάλας 4-1
Παλαιοχώρι – Πολύστυλο 1-3
ΑΕ Πιερέων – Χαλκερό 0-0 4-5 πεν.
*** Την Τετάρτη 11/10 ο Ηρακλής Καβάλας κέρδισε τον Άρη Ζυγού με 2-0.