A’ ΕΠΣΚ: Ο Βύρωνας πήρε το ντέρμπι (1-2) στις Πηγές

Η ομάδα της Καβάλας πήρε τη νίκη της 5ης αγωνιστικής, και έδωσε το δικαίωμα στο Αγίασμα που κέρδισε 1-3 στον Αγ. Ανδρέα να βρεθεί μόνος στην 1η θέση – Όλα τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Ο Βύρωνας ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ στις Πηγές κόντρα στον τοπικό Άρη. Η ομάδα της Καβάλας επικράτησε με 1-2 και έδειξε ότι είναι σε θέση να πάρει αυτό που θέλει ακόμα και στην πιο δύσκολη έδρα. Το παιχνίδι, παρακολούθησε πάρα πολύ κόσμος (όπως ήταν αναμενόμενο) και είχε όλα τα στοιχεία ενός ντέρμπι ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες. Ο Βύρωνας πήρε το προβάδισμα στο 17ο λεπτό με το γκολ του Ναουμίδη, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Παντελίδη που έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 56ο λεπτό ο Βύρωνας βρέθηκε και πάλι μπροστά με το εύστοχο πέναλτι του Μαχαίρα που έκανε το 1-2, το οποίο αμφισβητήθηκε έντονα από τις Πηγές και το οποίο προκάλεσε μεγάλη συζήτηση…
Αξίζει να σημειωθεί ότι, κατόπιν απόφασης του προέδρου της ΕΠΣΚ Γιώργου Πριονίδη, η διαιτητική τριάδα του αγώνα ήταν από την ΕΠΣ Δράμας!

Κερδισμένος της ημέρας πάντως ήταν ο Μακεδονικός Αγιάσματος που πέρασε 1-3 (τα γκολ Αποστολάκης, Παπαστεφάνου και Κωνσταντάρας) από τον Αγ. Ανδρέα έκανε το 5 στα 5 και έμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ευρύτατες εκτός έδρας νίκες σημείωσαν οι Αετός Οφρυνίου και ΜΑ Ορφανίου σε Ν. Πέραμο και Ακροβούνι αντίστοιχα. Ο Αετός νίκησε 0-4 στην έδρα του Βρασίδα με τα γκολ των Παλληκαρά και Λαπούσι και ένα αυτογκόλ. Τα 3 τέρματα επιτεύχθηκαν στα τελευταία 15 λεπτά με 2 απ’ ευθείας φάουλ και ένα αυτογκόλ. Ο «Μέγας» πέτυχε 5 γκολ στον Ατρόμητο με τους Τσάτσο 2, Αλεξόπουλο, Σάλιο και Νίκα.

Η ΑΕ Καβάλας κέρδισε με τα γκολ των Γαβριηλίδη και Ζαφειρίου 2-0 τον Αμυγδαλεώνα, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε στον Λιμένα του Θεαγένη ο Θεολόγος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 5ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Θεαγένης – Θεολόγος 0-2
Ν. Πέραμος – Αετός Οφρυνίου 0-4
Πηγές – Βύρωνας 1-2
Ακροβούνι – Ορφάνι 0-5
ΑΕ Καβάλας – Αμυγδαλεώνας 2-0
Αγ. Ανδρέας – Αγίασμα 1-3
Λιμενάρια – Ορφέας Ελευθ. (Κυριακή 16.00)