ΕΠΣ Καβάλας: Δύσκολες νίκες για Πηγές και Αγίασμα. «Σκόνταψε» ο Βύρωνας

Άρης και Μακεδονικός κέρδισαν 0-2 στα Λιμενάρια και 3-2 τον Θεολόγο και συνεχίζουν στην κορυφή, ενώ ο Βύρωνας έφερε 1-1 με το Ορφάνι – Διαβάστε τα αποτελέσματα της Α’ και των δύο ομίλων της Β’ κατηγορίας

Αλλαξε η εικόνα της βαθμολογίας στην κορυφή της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ μετά τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής και το «στραβοπάτημα» του Βύρωνα στον αγώνα με το Ορφάνι. Η ομάδα της Καβάλας έφερε ισοπαλία, ενώ απ’ την άλλη έστω και δύσκολα Πηγές και Αγίασμα πήραν τα «τρίποντα».

Ο Άρης κέρδισε με 0-2 τα Λιμενάρια στη Θάσο με τα γκολ του Δουμάνη στην αρχή της αναμέτρησης και του Παντελίδη στο 60ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία με αποτέλεσμα να σημειωθούν άσχημες καταστάσεις εις βάρος του ρέφερι στο τέλος!

Στο Βερούλειο ο Βύρωνας έχασε έδαφος με την ισοπαλία 1-1 που παραχώρησε στο Ορφάνι, με την ομάδα της Καβάλας να σκοράρει με τον Βλάχο στο 29ο λεπτό και τους φιλοξενούμενους που έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο να απαντούν με τον Κουτσιούκη.

Αντίθετα το Αγίασμα, αν και δυσκολεύτηκε κατάφερε να αξιοποιήσει την έδρα του και να επιστρέψει στις νίκες επικρατώντας του Θεολόγου με 3-2. Προηγήθηκε με τον Μουξιό στο 41’ αλλά στις αρχές του 2ου μέρους (51’ και 57’) ο Θεολόγος με δύο γκολ του Γκοίκοβιτς βρέθηκε μπροστά. Ο Μακεδονικός απάντησε όμως στο 72’ με τον Παπαστεφάνου και πήρε το νίκη με τον Δόντσο στο 77’.

Δύσκολη επικράτηση και για τον Ορφέα που υποδέχτηκε στην Ελευθερούπολη τη Ν. Πέραμο την οποία κέρδισε με 1-0 με το γκολ του Κεχαγιά στο 60ο λεπτό. Απ’ την άλλη το Οφρύνιο δε δυσκολεύτηκε να νικήσει με 5-0 τη Δόξα στον Αμυγδαλώνα με τα τέρματα των Παλληκαρά 2, Καλτσίδη 2 και Λαπούσι, ενώ στο ντέρμπι των ουραγών ο Αγ. Ανδρέας επιβλήθηκε με 3-2 του Ακροβουνίου. Τέλος στο Λιμένα, Θεαγένης και ΑΕ Καβάλας έμειναν στο 0-0 με τους γηπεδούχους να παίρνουν τον πρώτο βαθμό της χρονιάς!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 9ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία και της 8ης στη Β’ καθώς και οι βαθμολογίες και οι επόμενες αγωνιστικές έχουν ως εξής:

B’ ΕΠΣΚ: Νίκες για Βυζάντιο και Χαλκερό

Στη Β’ κατηγορία, οι πρωτοπόροι των δύο ομίλων κατάφεραν να κερδίσουν. Στον 1ο όμιλο το Βυζάντιο πέρασε με 0-2 από τη δυνατή έδρα των Ελευθερών ενώ στον 2ο το Χαλκερό επιβλήθηκε με 2-1 της Ποταμιάς. Αναλυτικά:

10. Καλλιράχη (5-17) 3

*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Ν. Καρβάλη, Καλλιράχη, Πρίνος και Ηρακλής Καβάλας