Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Ο Βύρωνας πέρασε (0-1) από την Ελευθερούπολη

Η ομάδα της Καβάλας διατηρήθηκε στην κορυφή με ένα βαθμό διαφορά, αλλά και έναν αγώνα περισσότερο από τις Πηγές που πήραν χωρίς αγώνα τη νίκη με το Ακροβούνι – Νίκη στο τέλος για το Αγίασμα

Ο Βύρωνας ήταν ο μεγάλος κερδισμένος της 14ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ, μιας και πήρε σπουδαίο «διπλό» στην Ελευθερούπολης στο ντέρμπι κόντρα στον τοπικό Ορφέα, επικρατώντας με 0-1. Με τους 3 βαθμούς που διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, με ένα βαθμό περισσότερο από τις Πηγές (πήραν χωρίς αγώνα τη νίκη 3-0 με το Ακροβούνι), αλλά και με έναν αγώνα περισσότερο. Το «χρυσό» γκολ της ομάδας της Καβάλας σημείωσε ο Παπαδόπουλος μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.
Κι αν το ντέρμπι της ημέρας κρίθηκε στην αρχή του αγώνα, η αναμέτρηση του Αγιάσματος με το Ορφάνι κρίθηκε στο τέλος με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπρίτο. Η ΑΕΚ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τη Ν. Πέραμο (οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για οφσαιντ για το γκολ με το οποίο προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι με τον Εγουόμο – η ισοφάριση ήρθε από τον Γκίκα), ενώ ο Θεολόγος πέρασε με 1-3 από τον Αγ. Ανδρέα (Παναγιωτόπουλος, Παπαδέλης, Γαβριήλ – Βλαχογιάννης).
Όσο για το ντέρμπι των ουραγών στον Αμυγδαλεώνα, ο Θεαγένης πήρε την πρώτη του φετινή νίκη επικρατώντας με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά (Ηλιάδης, Μαλακογιάννης). Την Κυριακή (14/1) ο Αετός Οφρυνίου κέρδισε στη Θάσο τα Λιμενάρια με 0-2 με τα γκολ των Τσίλογλου και Ευσταθίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 14ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Αμυγδαλεώνας – Θεαγένης 0-2
Αγίασμα – Ορφάνι 1-0
Ορφέας Ελευθ. – Βύρωνας Καβ. 0-1
Αγ. Ανδρέας – Θεολόγος 1-3
ΑΕ Καβάλας – Ν. Πέραμος 1-1
Ακροβούνι – Πηγές 0-2 α. α.
Λιμενάρια – Οφρύνιο 0-2

1. Βύρωνας Καβ. (40-13) 37