ΕΠΣ Καβάλας: Άνετα ο Βύρωνας, δια πυρός και σιδήρου οι Πηγές

Η ομάδα της Καβάλας επικράτησε με 4-0 του Θεαγένη την ώρα που ο Άρης έκανε την ανατροπή στο τέλος και κέρδισε 1-2 στην Ελευθερούπολη τον Ορφέα που έχει πολλά παράπονα από τη διαιτησία

Με νίκες, είτε άνετες είτε δια πυρός και σιδήρου (και με μεγάλη ένταση στο τέλος), προχώρησαν και στην 16η αγωνιστική οι πρωταγωνιστές στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ, με αποτέλεσμα να μην αλλάξουν οι λεπτές ισορροπίες στην κορυφή.
Ο Βύρωνας (που ανακοίνωσε την απόκτηση του Μπρατσιάνη) δεν είχε κανένα πρόβλημα να επιβληθεί του Θεαγένη στο Βερούλειο με 4-0, με τα γκολ των Βλάχου 2, Πτηνόπουλου και Μπάμπουρα  και διατηρήθηκε στην κορυφή με ένα παιχνίδι περισσότερο, την ώρα που οι Πηγές έκαναν την ανατροπή στο τέλος στην Ελευθερούπολη. Συγκεκριμένα ο Ορφέας προηγήθηκε με τον Λουίζ στα μέσα στου 2ου μέρους, όμως ο Άρης με δύο γκολ του Παντελίδη στο τελευταίο 10λεπτο πήρε τη νίκη με 1-2, μέσα σε κλίμα έντασης κατά του διαιτητή Κωνσταντινίδη από τους γηπεδούχους, η οποία μεταφέρθηκε και στους πάγκους!

Όσο για το Αγίασμα είχε ένα εύκολο έργο κερδίζοντας 3-0 τη Ν. Περάμο με 2 γκολ του Μενίκου και ένα του Σαββόγλου. Στο γειτονικό ντέρμπι του Ορφανίου, το Οφρύνιο πανηγύρισε τη νίκη με 0-2 με τα τέρματα του Ευσταθίου στο 2ο μέρος, ενώ η ΑΕΚ πήρε το «διπλό» στον Αγ. Ανδρέα με το γκολ του Χρυσικού στο 85ο λεπτό.
Τέλος, βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Αμυγδαλεώνας κερδίζοντας στην έδρα του τη Δόξα Θεολόγου με 2-0. Προηγήθηκε στο 1ο μέρος με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπάζογλου ενώ στην επανάληψη ύστερα από φάουλ του Λόλακα ο Βασιλειάδης με καρφωτή κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 16ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

*** O Ορφέας έχει τιμωρία -6 βαθμούς
*** Από έναν αγώνα λιγότερο έχουν Πηγές, Οφρύνιο, Θεολόγος, Ορφέας, Θεαγένης και Ορφάνι