Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Ο Βύρωνας κέρδισε στο Αγίασμα, οι Πηγές οι κερδισμένες της ημέρας

Η ομάδα της Καβάλας πήρε το ντέρμπι στην έδρα του Μακεδονικού με 0-1, ενώ ο Άρης που κέρδισε στο Βερούλειο με 3-0 την ΑΕΚ ξέφυγε 4 βαθμούς στην κορυφή – Αποχώρησε από το παιχνίδι με τον Ορφέα στην Ελευθερούπολη το Οφρύνιο λόγω παραπόνων για τη διαιτησία

O Βύρωνας ήταν ο νικητής στο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ, αφού με το γκολ του Μπερούκα στο 85ο λεπτό πήρε το σπουδαίο «διπλό» στο Αγίασμα από τον Μακεδονικό σ’ ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι.
Ο μεγάλος κερδισμένος της ημέρας όμως ήταν ο Άρης Πηγών, που κι αυτός πήρε «διπλό» στο Βερούλειο επικρατώντας με 3-0 της ΑΕ Καβάλας με τα γκολ των Μπαντάνη 2 και Δουμάνη, και πλέον απέκτησε «αέρα» 4 βαθμών στην 1η θέση.

Ο αγώνας όμως που είχε και (απ’ ότι φαίνεται) θα συνεχίσει να έχει το μεγαλύτερο ενδιαφέρον, μιας και θα συνεχιστεί στα αρμόδια όργανα της ΕΠΣΚ Καβάλας ήταν το ντέρμπι της Ελευθερούπολης ανάμεσα στον Ορφέα και τον Αετό Οφρυνίου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Νίκου Μπαγάνη και έτσι λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 9ου και ενώ το σκορ ήταν 2-1 υπέρ των γηπεδούχων, αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο!
Στα υπόλοιπα παιχνίδια ο Αμυγδαλεώνας κέρδισε στην έδρα του το Ορφάνι με 3-2 με τα γκολ των Γκαργκαβούζη , Κολιούδη και  Παπάζογλου (τα γκολ των φιλοξενούμενων σημείωσαν οι Γούναρης και Αλεξόπουλος), ενώ νικητής στο ντέρμπι της Θάσου που έγινε στα Λιμενάρια ήταν ο Θεολόγος που κέρδισε την Αναγέννηση με 1-2.
Σημαντική νίκη πέτυχε επίσης και ο Αγ. Ανδρέας που επικράτησε του Βρασίδα Ν. Περάμου με 3-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 21ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

Θεαγένης – Ακροβούνι 3-0 α. α.
ΑΕ Καβάλας – Πηγές 0-3
Αγ. Ανδρέας – Ν. Πέραμος 3-1
Λιμενάρια – Θεολόγος 1-2