Α’ ΕΠΣ Καβάλας: Ο Άρης Πηγών στον θρόνο του!

Οι «κίτρινοι» κέρδισαν στην έδρα τους το Ορφάνι με 3-1 και εξασφάλισαν μαθηματικά την κατάκτηση του τίτλου, μετά την ήττα του Βύρωνα στη Νέα Πέραμο με 1-0, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος

Δύο αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση της αγωνιστικής περιόδου στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ, ο Άρης Πηγών ανέβηκε στον θρόνο του και πανηγυρίζει την κατάκτηση του πολυπόθητου τίτλου. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν στην έδρα τους του Ορφανίου με 3-1με τα γκολ των Αθανασάκη, Παντελίδη και Δουμάνη και εξασφάλισαν την 1η θέση, μιας και ο Βύρωνας γνώριζε την ίδια ώρα την ήττα στη Νέα Πέραμο με 1-0 με το γκολ του Τζιτζιού (η νίκη του Βρασίδα αφιερώθηκε στον πρόεδρου Παναγιώτη Καλογιαννάκη που έγινε πατέρας ενός αγοριού)!

Άρης Πηγών: Η ομαδάρα μας κατάκτησε μαθηματικά την 1η θέση

Η ανακοίνωση των Πηγών μετά την οριστικοποίηση της κατάκτηση του τίτλου αναφέρει σχετικά: «Δύο στροφές πριν την λήξη του πρωταθλήματος η ομαδάρα μας κατέκτησε μαθηματικά την πρώτη θέση που ισοδυναμεί με πρωτάθλημα και είσοδο στα μπαράζ για την Γ Εθνική Κατηγορία!!

Νευρικότητα στο πρώτα 25 λεπτά από τις πολλές χαμένες ευκαιρίες για την ομάδα μας, όμως το γκολ στο 40′ ξεκλείδωσε το παιχνίδι στο κατάλληλο σημείο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου! Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακόμη πιο επιθετικά για τον Άρη Πηγών έτσι ήρθαν άλλα δύο γκολ με την αντίπαλη ομάδα να μειώνει απλά στα τελευταία 5′ πριν την λήξη του αγώνα! Δυνατή και αξιόλογη η ομάδα του Μέγα Αλέξανδρου Ορφανίου. Συγχαρητήρια σε όλη την οικογένεια του Άρη Πηγών! Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φιλάθλους μας»!

Στα άλλα παιχνίδια, ο Αετός Οφρυνίου κέρδισε 2-1 τον Θεολόγο με τα γκολ των Τσίλογλου και Καλτσίδη, ενώ η ΑΕ Καβάλας επικράτησε με 2-0 του απογοητευμένου Μακεδονικού Αγιάσματος (Γαβριηλίδης, Παναγιωτίδης). Ο Ορφέας πέρασε με 1-4 από τον Αγ. Ανδρέα (Τζαμπέγια 2, Κυγάης, Λουίζ), ενώ ο Αμυγδαλεώνας πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με το Ακροβούνι. Την Κυριακή, τα Λιμενάρια κέρδισαν άνετα τον Θεαγένη με 5-0.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 24ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Λιμενάρια – Θεαγένης 5-0
Αγ. Ανδρέας – Ορφέας Ελευθ. 1-4
ΑΕ Καβάλας – Αγίασμα 2-0
Ακροβούνι – Αμυγδαλεώνας 0-3 α. α.
Πηγές – Ορφάνι 3-1
Ν. Πέραμος – Βύρων 1-0
Oφρύνιο – Θεολόγος 2-1

1. Πηγές (81-17) 66