Πάνθηρες Καβάλας: Κράτησε «απόρθητη» την Καλαμίτσα! Κέρδισε 64-41 το Νέο Ρύσιο

Με μεγάλο «όπλο» την πολύ καλή αμυντική λειτουργία η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Καβάλας κράτησε αήττητη την έδρα της στον 2ο γύρο του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας

Στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα απέναντι στην Αναγέννηση Νέου Ρυσίου για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Α2 Γυναικών, η γυναικεία ομάδα μπάσκετ των Πανθήρες κατέκτησε τη νίκη με 64-41 και διατήρησε, έτσι, αήττητη την έδρα της Καλαμίτσας για ολόκληρο τον Β’ γύρο! Σημαντική είναι και η συνολική εντός έδρας συγκομιδή με μόλις μία ήττα σε 12 αγώνες που πραγματοποιήθηκαν φέτος στην έδρα της.

Η νίκη, το μεσημέρι της Κυριακής (21/4), προέκυψε ως αποτέλεσμα της αμυντικής λειτουργίας της ομάδας στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα κατά το οποίο δέχθηκε μόλις 13 πόντους (4 στο τελευταίο δεκάλεπτο). Παρά τις απουσίες της και το βαθμολογικά αδιάφορο ματς, τα κορίτσια των Πανθηρων πάλεψαν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και για να ικανοποιήσουν τον κόσμο που πήγε στην Καλαμίτσα ακόμα μια Κυριακή και τον οποίο η διοίκηση του συλλόγου ευχαριστεί θερμά.

Η εξέλιξη του αγώνα προσέφερε την ευκαιρία στις Μοσχίδου (2008) και Ποντικάκη (2010) να αγωνιστούν ξανά και να συνεχίσουν τη συλλογή εμπειριών τους, έχοντας το βλέμμα στο μέλλον! «Συγχαρητήρια σε όλα τα κορίτσια μας, σας ευχαριστούμε για το πάθος και τη μαχητικότητα σας» καταλήγει η ανακοίνωση των Πανθηρων! Διαιτητές: Γκαντίδης Μ.-Μαρτυγάκης

Δεκάλεπτα: 13-12, 35-28, 50-37, 64-41

Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Παναγιωτίδου 11(1), Μαραβέγια 5(1), Γαϊτάνη 15(1), Τριανταφύλλου 4, Πετρουσέφσκα 12, Μαμαλίγκατζη 13(1), Παπαδοπούλου 3(1), Πιστιόλα 1, Απούλτση, Μοσχίδου, Ποντικάκη.
Αναγέννηση Ν. Ρυσίου (Γιάνναρος): Τζήμου 2, Στεργίου 6, Γράψα Ευτ. 7(1), Αντωνίου 5(1), Κουλακιώτη 9, Ντολοπούλου 2, Πουρπουτίδου, Γράψα Ευαγ. 6(1), Κανέλλογλου, Αλασχκάρ 2, Τικούδη 2