Άρης Πηγών: «Διπλό» στην Ξάνθη, 0-2 στον Παύλο Μελά Κουτσού

Ο πρωταθλητής της Καβάλας κατέκτησε δίκαια την πρώτη νίκη στα μπαράζ για την άνοδο στην Γ’ Εθνική με τα γκολ των Ουζούνογλου και Δουμάνη στο 2ο ημίχρονο

Την πρώτη του νίκη στα μπαράζ για την άνοδο στη Γ’ Εθνική κατηγορία πήρε το απόγευμα της Τετάρτης στην Ξάνθη ο Άρης Πηγών! Ο πρωταθλητής της ΕΠΣ Καβάλας κέρδισε στο Κουτσό τον τοπικό Παύλο Μελά με 0-2 «ρεφάρισε» την ήττα στην πρεμιέρα στην έδρα του από την ΑΕ Ευόσμου και τόνωσε το ηθικό και την ψυχολογία του εν όψει του 2ου συνεχόμενου εκτός αγώνα που ακολουθεί στον Έβρο.

Οι «κίτρινοι» ήταν καλύτεροι από τους γηπεδούχους, ειδικά στο 2ο ημίχρονο (οπότε και σημείωσαν) οπότε και είχαν και τον αέρα με το μέρος τους. Στο 1ο μέρος το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τον Άρη να χάνει μια σημαντική ευκαιρία. Στην επανάληψη, η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος του με το γκολ που σημείωσε ο Ουζούνογλου στο 57ο λεπτό, ενώ η νίκη «κλείδωσε» στο 71’ ο Δουμάνης που διαμόρφωσε το τελικό 0-2!

Άρης Πηγών: Τεράστιας σημασίας τρίποντο

Η ανακοίνωση της ομάδας μετά τη νίκη στην Ξάνθη αναφέρει σχετικά
«Το τεράστιο σημασίας τρίποντο πήρε η ομάδα μας σήμερα για την 2η Αγωνιστική των μπαράζ ανόδου απέναντι στον Παύλο Μελά Κουτσού. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν το ποιοτικό του Άρη Πηγών όπου σημείωσε και τα 2 γκολ της νίκης.
Πλέον μεσολαβεί διακοπή για το Πάσχα και το επόμενο παιχνίδι αμέσως μετά θα πραγματοποιηθεί απέναντι στην Αλεξανδρούπολη F.C. στην ομώνυμη πόλη.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους :
Ζήση και Γιάννη Τσάκαλο για την μετακίνηση της ομάδας μας στον γειτονικό νομό.
Στους φιλάθλους μας που για ακόμη μια φορά δήλωσαν βροντερό παρών».

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Παύλος Μελάς Κουτσού-Άρης Πηγών 0-2
ΠΑΟΠ Ν. Αμισού-Ηρακλής Αμμουδιάς 2-2
Αλεξανδρούπολη FC-Δόξα Ν. Σιδηροχωρίου 3-2