National League-Final 4: Θριαμβευτική ισοφάριση για τη «Σάντα» 86-64 τον Ιωνικό Ιωνίας

Η ομάδα της Αγίας Βαρβάρας έκανε το 1-1 στα play-off μετά από μια εκπληκτική εμφάνιση στο κλειστό των Ποταμουδίων και πλέον η πρόκριση στην τελική φάση θα κριθεί στο 3ο παιχνίδι στα Διαβατά

Στα ίσα έφερε η Αγία Βαρβάρα τη σειρά των play-offs με τον Ιωνικό Ιωνίας στον 5ο όμιλο της National League 2! Η ομάδα της Καβάλας επικράτησε το απόγευμα της Τετάρτης 1/5 στο κλειστό των Ποταμουδίων με το επιβλητικό 86-64, έκανε το 1-1 και πλέον η πρόκριση στην τελική φάση του πρωταθλήματος θα παιχτεί στο 3ο και τελευταίο παιχνίδι στην έδρα του Ιωνικού στα Διαβατά, μιας και η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει το πλεονέκτημα της έδρας!

Η «Σάντα» ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα 18 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο (27-9), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στους 9 στο τέλος του ημιχρόνου (42-33). Στο 3ο μέρος όμως και ειδικά στα τελευταία λεπτά και με συνεχόμενα εντυπωσιακά τρίποντα ξέφυγε και πάλι με 18 πόντους και στην ουσία εξασφάλισε τη νίκη, έχοντας πλέον και το ψυχολογικό αβαντάζ! Κάπως έτσι ήρθε και το τελικό αποτέλεσμα 86-64!

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 27-9 42-33 65-47 86-64.