Πάνθηρες Καβάλας: «Χαμηλή πτήση» στις Σέρρες! Ήττα με 69-43 από τον Πανσερραϊκό

Μόνο στο 1ο ημίχρονο στάθηκε καλά η γυναικεία ομάδα της Καβάλας, που θα προσπαθήσει να «απαντήσει» στις 12 Μαΐου στο κλειστό της Καλαμίτσας

Την ήττα με 26 πόντους διαφορά (69-43) γνώρισε το βράδυ της Μεγάλης Τετάρτης 1/5 στις Σέρρες η ομάδα των Πανθήρων! Η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Καβάλας δεν κατάφερε να δείξει το καλό της πρόσωπο στον 1ο αγώνα των play-offs της Α2 Εθνικής κατηγορίας και πλέον είναι πίσω με 1-0!

Τα κορίτσια του Αρ. Χαντέλη μόνο στο 1ο ημίχρονο κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικά. Ειδικά στο 1ο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, ενώ στο τέλος του 1ου μέρους οι γηπεδούχες ξέφυγαν με 9 πόντους (36-27). Εκεί όμως που κρίθηκε (στην ουσία) το παιχνίδι ήταν στο 3ο μέρος όταν ο Πανσερραϊκός δημιούργησε ένα επιμέρους σκορ 19-7 με τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 21 πόντους.

Στην τελευταία περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε και πλέον οι Πάνθηρες θα προσπαθήσουν να φέρουν τη σειρά στα ίσα την μεθεπόμενη Κυριακή 12 Μαΐου στο κλειστό της Καλαμίτσας. Αν τα καταφέρουν θα επιστρέψουν στο κλειστό της Κοιλάδας μια εβδομάδα αργότερα, αλλιώς η (έτσι κι αλλιώς) επιτυχημένη χρονιά θα κλείσει εκεί!

Δεκάλεπτα: 19-17, 36-27, 55-34, 69-43
Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 8 (1), Νάστου 11 (1), Μαριάνοβιτς 11, Μιχαηλίδου 5 (1), Τζιμορώτα 17 (3), Γκομπετζισβίλι 4, Μπακιρτζίδου 7, Χωλοπούλου 2, Μαραγκού 4(1), Δαμιανάκου.
Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης-Λογοθέτης): Τσάντα 6, Παναγιωτίδου 2, Απούλτση, Μαραβέγια, Γαϊτάνη 5, Τριανταφύλλου 16, Μαμαλίγκατζη 5(1), Λυκάκη 6, Παπαδοπούλου 3(1), Πιστιόλα, Τουρετζόγλου.