Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: «Χ» για τον Βύρωνα, ήττες για Νέστο και Ορφάνι

Μόνο ο Βύρωνας, που έπαιζε από το 3ο λεπτό με 10 παίκτες πήρε βαθμό στην 3η αγωνιστική με το 1-1 στη Θέρμη από τον Θερμαϊκό – Ο Νέστος έχασε στη Ν. Μηχανιώνα με 2-1 και το Ορφάνι από τον Πανδραμαϊκό με 4-0 – Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Μόνο ο Βύρωνας κατάφερε να πάρει έστω και ένα βαθμό στην 3η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας, που διεξήχθη το Σάββατο 26/11, από τις ομάδες της Καβάλας που συμμετέχουν στη διοργάνωση. Κατάφερε να πάρει «Χ» στη δυνατή έδρα του Θερμαϊκού Θέρμης φέρνοντας ισοπαλία 1-1, την ίδια ώρα που ο Νέστος γνώριζε την ήττα στη γειτονική Ν. Μηχανιώνα από τον Ποσειδώνα με 2-1, ενώ το Ορφάνι έχασε στη Δράμα από τον Πανδραμαϊκό με 4-0.

Στη Θέρμη ο Βύρωνας, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 3ο λεπτό με 10 παίκτες, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με τον Πτηνόπουλο στο 21ο λεπτό και το κρατούσε μέχρι το 80’ οπότε και δέχτηκε την ισοφάριση για το τελικό 1-1, με πέναλτι για το οποίο αμφισβήτησε έντονα.

Όσο για το Νέστο, στάθηκε πολύ καλά στη Νέα Μηχανιώνα ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει έστω και ένα βαθμό. Έχασε με 2-1 και μένει με την ικανοποίηση της καλής προσπάθειας. Έμεινε πίσω στο σκορ με το γκολ του Γκέσιου στο 12’, αλλά αντέδρασε σύντομα και ισοφάρισε με τον Σκαθαρούδη στο 27’. Στο 66’ όμως ο Ξιφιλίνος έδωσε τη νίκη στην ομάδα του κάνοντας το τελικό 2-1.

Απ’ την άλλη μεριά ο Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου γνώρισε βαριά ήττα στη Δράμα από τον Πανδραμαϊκό με 4-0, μ’ ένα σκορ που διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Βρέθηκε πίσω στο 12ο λεπτό με το γκολ του Μαχαίρα, αλλά παρέμεινε μέσα στο παιχνίδι μέχρι το 72’ όταν ο Μπερούκας έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 84’ και το 88’ από τους Παυλίδη και Αναστασιάδη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 3ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
– Αγροτικός Αστέρας – Απόλλων Παραλιμνίου 2-0