ΜΠΑΣ Αγία Βαρβάρα: Ήττα στην πρεμιέρα των ημιτελικών των πλέι-οφ (63-52) από τον Ιωνικό Ιωνίας

Η «Σάντα» πλήρωσε την κακή εμφάνιση στο 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης στα Διαβατά – Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο κλειστό των Ποταμουδίων με την ομάδα της Καβάλας να στοχεύει στην ισοφάριση

Η κακή εμφάνιση που είχε στο 1ο ημίχρονο του αγώνα, στοίχισε (απ’ ότι φάνηκε) την ήττα στην ομάδα μπάσκετ της Αγίας Βαρβάρας στον 1ο αγώνα της Γ’ φάσης (ημιτελική) των πλέι-οφ της Γ’ Εθνικής. Η «Σάντα»  αντιμετώπισε στο κλειστό γυμναστήριο των Διαβατών στη Θεσσαλονίκη τον Ιωνικό Νικαίας, που τερμάτισε 2ος στην κανονική διάρκεια και έχασε με σκορ 63-52.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 16-9 στο 1ο 10λεπτο και 32-17 στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα της Καβάλας κατάφερε να ισορροπήσει ενώ στο 4ο μέρος κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά και να φτάνει το παιχνίδι στο σουτ στα τελευταία λεπτά, αλλά οι γηπεδούχοι στο τελευταίο λεπτό ήταν πιο συγκεντρωμένοι και εύστοχοι και δικαίως έφτασαν στη νίκη. Ο Αθανασιάδης πέτυχε 13 πόντους και ο Στεφανίδης 9.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό γυμναστήριο των Ποταμουδίων, τη Μεγάλη Τετάρτη το απόγευμα στις 8, όπου η Αγ. Βαρβάρα θα προσπαθήσει να ισοφαρίσει να κάνει το 1-1 και να κυνηγήσει την έκπληξη (για ακόμα μια φορά) στο 3ο παιχνίδι και πάλι στα Διαβατά, μιας και ο Ιωνικός Ιωνίας έχει το πλεονέκτημα της έδρας.