ΚΑΒΑΛΑ BC: «Ναυάγιο» στο Κερατσίνι, ήττα 44 πόντους διαφορά

Την πιο βαριά ήττα στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας γνώρισε στο Κερατσίνι η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας με 105 - 61

Την πιο βαριά ήττα στο φετινό πρωτάθλημα της Α2 και μια από βαρύτερες στην ιστορία της στις μεγάλες Εθνικές κατηγορίες γνώρισε το Σάββατο (17/2) στο κλειστό γυμναστήριο του Κερατσινίου η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας! Ηττήθηκε με 44 πόντους διαφορά (105-61) από τον Φάρο μη μπορώντας να βρει λύσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και μένοντας πίσω στο σκορ όλο και περισσότερο όσο περνούσε ο χρόνος! Η εμφάνιση αυτή ήταν χειρότερη ακόμα και απ’ αυτήν κόντρα στο Ψυχικό, στα τέλη Οκτωβρίου, όταν έχασε με 25 πόντους διαφορά (74-49) και ήταν το μοναδικό παιχνίδι όπου η ομάδα παράτησε την προσπάθεια από νωρίς! Και την προηγούμενη εβδομάδα που βρέθηκε στην Αθήνα γνώρισε βαριά ήττα με 73-50, αλλά εκεί τουλάχιστον στο 1ο ημίχρονο είχε εξαιρετική εικόνα και μάλιστα πήρε τα εύσημα από τους αντιπάλους!

Ο Αγώνας

Στο Κερατσίνι μόνο στο 1ο δεκάλεπτο προσπάθησε να παρουσιάσει κάτι καλό, ισοφαρίζοντας μάλιστα το σκορ στο 6.00 σε 11-11, όμως απ’ εκεί και πέρα άρχισε να χάνεται η επαφή! Στο υπόλοιπο χρόνο μέχρι την λήξη χρόνου πέτυχε μόλις 3 πόντους και δέχτηκε 14, ενώ το ίδιο σκηνικό υπήρχε και στο 2ο δεκάλεπτο με την διαφορά να φτάνει στους είκοσι πόντους (43-23) στο 17’00. Η Καβάλα κάνοντας ένα σερί 5-0 μείωσε στους δεκαπέντε (43-28), αλλά στα υπόλοιπα 3 λεπτά δεν πέτυχε κανέναν άλλο πόντο με το σκορ να διαμορφώνεται στο 51-28. Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα στο 2ο ημίχρονο όπου στην κυριολεξία χάθηκε ο έλεγχος με την διαφορά να φτάνει στους 30 (61-31) και στο τέλος της τρίτης περιόδου (76-38) στους 38 με καλάθι του Καράμπουλα. Το 4ο δεκάλεπτο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με τους προπονητές να δίνουν την ευκαιρία και στα νεαρά παιδιά να αγωνιστούν και την διαφορά να φτάνει στους 44 πόντους!

Έπαιξαν όλοι εκτός του Σκλήβα

Απ’ το «ναυάγιο» στο Κερατσίνι οι μόνοι που είχαν μια σχετικά καλή εικόνα ήταν και αυτοί που σήκωσαν το βάρος στην επίθεση. Ο Μάζουρτσακ είχε 12 πόντους με 4/4 δίποντα και 1/2 τρίποντα, ο Ετινόζα είχε 14 πόντους με 4/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα, ενώ ο Κελαιδής είχε 3/3 σε βολές και δίποντα αλλά είχε 1/6 τρίποντα. Ο Μωσαϊδης χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στην διάθεση του και μάλιστα πάνω από 10 λεπτά, εκτός από τον Σκλήβα που δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Δεκάλεπτα: 25-14, 51-28, 76-38, 105-61
Φάρος Κερατσινίου: Σκορδίλης 11, Χατζόγλου, Κουντουράς 10 (2), Καράμπουλας 26 (1), Μπατής 7 (1), Βασιλόπουλος 14 (4), Κακαρούδης 20 (2), Λιαδής, Δημάκος 9 (1), Κατούφας 8, Παπαδόπουλος.
Καβάλα: Αναστασάκης, Ντιαλό 6, Μαζούρτσακ 12 (1), Σαββίδης 2, Ερεβμπεναγκιέ 14(1), Κελαϊδής 12(1), Κυριάκου 1, Κουμλέλης 2, Γκέλιος 5, Μούκας, Μανάκας 7(1).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Αμύντας-Αίολος 64-70