Καβάλα BC: Διπλή ήττα στην 28η αγωνιστική

Πολύ κακή αποδείχτηκε η 28η αγωνιστική της Α2 για την ομάδα μπάσκετ της Καβάλας, η οποία έχασε (όπως άλλωστε αναμενόταν) στην Αθήνα από τον Δούκα με 87-65. Ακόμα χειρότερο πάντως απ’ αυτό το αποτέλεσμα ήταν η νίκη των Μαχητών στην Λάρισα επί της ΑΕΛ (83-79 στην παράταση), που τους έδωσε προβάδισμα στη «μάχη» των πλέι άουτ

Διπλά χαμένο βρέθηκε το συγκρότημα της Ένωσης Καλαθοσφαίρισης της Καβάλας στην 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας και στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί με πλεονέκτημα έδρας στα πλέι άουτ για την εξασφάλιση της παραμονής! Όχι μόνο γνώρισε την ήττα από τον Δούκα στην Αθήνα με 87-65 αλλά και βρέθηκε ένα βαθμό πίσω από τους Μαχητές που έκαναν την έκπληξη και κέρδισαν στην παράταση την ΑΕΛ στη Λάρισα με 83-79! Πλέον η νίκη με 4 πόντους διαφορά το ερχόμενο Σάββατο στο «Αλ. Δήμογλου» παραμένει μεν επιτακτική, για να πιάσει και πάλι τον μεγάλο της αντίπαλο και να τον ξεπεράσει στην ισοβαθμία, αλλά ακόμα και να έρθει δεν θα είναι βέβαιο ότι θα πετύχει τον στόχο της μιας και την τελευταία αγωνιστική (30η) το πεδίο για… εκπλήξεις είναι ανοιχτό, με την Καβάλα να παίζει στον Εθνικό και τους Μαχητές να υποδέχονται τον Αίολο Αστακού!

Ο αγώνας

Στον αγώνα στο κλειστό «Δαΐς» η Καβάλα δεν ήταν σε θέση να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στην ομάδα των Βορείων Προαστίων που δεν είχε περιθώρια για απώλειες στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο για πρώτη φορά στην ιστορία της στην Α1. Μόνο στο 1ο δεκάλεπτο στάθηκε καλά όταν ήταν πίσω στο σκορ με 3 πόντους (20-17), όμως στη συνέχεια σημείωσε 10 πόντους και οι γηπεδούχοι 21! Παρά τους 22 πόντους (87-65) στο τέλος η Καβάλα πάλεψε το παιχνίδι και κάποια στιγμή μείωσε και στους 8 πόντους! Τότε όμως ενεργοποιήθηκαν και… άλλοι παράγοντες (που τους είδαμε και στον αγώνα του 1ου γύρου) που σε συνδυασμό με την εμφανή διαφορά δυναμικότητας, δεν άφησαν το παιχνίδι στην… τύχη!

Λαχτάρησαν με τον Άντυ

Σ’ αυτό το σημείο αξίζει να τονιστεί ότι στην Ένωση λίγο έλειψαν να πάθουν σοκ λίγο πριν το τέλος του 1ου ημιχρόνου με τον Άντυ Μάζουρτσακ που σε μια διεκδίκηση της μπάλας έπεσε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο και έπιανε τον μηρό του! Οι φόβοι πάντως για κάποιον τραυματισμό δεν βγήκαν αληθινοί μιας και ο Πολωνός αν και πήγε κουτσαίνοντας στον πάγκο, έπαιξε κανονικά στο 2ο ημίχρονο.

Η 4αδα των πλέι άουτ και η νίκη των Μαχητών…

Πλέον με τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής «κλείδωσε» και τυπικά η τετράδα που θα συμμετέχει στα πλέι άουτ. Κατά πάσα πιθανότητα ο Αρκαδικός θα είναι αυτός που τερματίσει στην 1η θέση, μιας και έχει εντός το αδιάφορο Ψυχικό και εκτός του ουραγό Παγκράτι! Για την 2η θέση παλεύουν Καβάλα και Μαχητές και σίγουρος 4ος είναι το Ηράκλειο. Σε ότι αφορά την έκπληξη της Λάρισας, η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα ένα λεπτό πριν το τέλος, όταν βρισκόταν 1 πόντο πίσω αλλά ο Παπαχρήστου είχε 1/2 βολές και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση (71-71). Εκεί, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 77-74, όμως οι Μαχητές μ’ ένα επιμέρους 9-2 πήραν το προβάδισμα και το διατήρησαν μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 20-17, 41-27, 63-50, 87-65.

Δούκας (Τζήμας): Παπαμακάριος 9 (3), Καυκής, Μιλεντίγεβιτς 2, Κουκάς 13 (4), Καρράς 6, Ράπτης 4, Καραμπάτσος 6 (2), Αγραβάνης 4, Κομποδιέτας 12 (2), Κυρίτσης 19 (1), Μολφέτας 3, Ρούμπιο 9.

Καβάλα (Πενταζίδης): Ερεβμπενάζιε 17 (2), Κελαϊδής 16 (2), Μάζουρτσακ 8, Σαββίδης, Ντιαλό 4, Πρεμέτης, Κυριακού 5 (1), Χρήσιμος, Γκέλιος 5 (1), Μούκας 3 (1), Σκλήβας 7.