Σκοποβολή – «Αετός»: Ξανά κύπελλο και δύο μετάλλια!

Νέες επιτυχίες για τον σύλλογο της Καβάλας στους αγώνες σκήτ που έγιναν στο σκοπευτήριο του Μαυροβουνίου της Σκύδρας το Σαββατοκύριακο 22 & 23 Απριλίου

Άλλη μια επιτυχία προστέθηκε από τους αθλητές του Αθλητικού Συλλόγου «Αετός» Νέστου – Καβάλας στην αθλητική ιστορία μας της σκοποβολής. Στην συνέχεια του πρωταθλήματος σκήτ Ελλάδος 2017 σε αγώνα που έγινε στο σκοπευτήριο του Μαυροβουνίου της Σκύδρας το Σαββατοκύριακο 22 & 23 Απριλίου 2017 για όλες τις κατηγορίες Α’, Β’ και Γ’, οι αθλητές του Συλλόγου κατόρθωσαν να αποσπάσουν μια πρώτη και μια δεύτερη νίκη στις Α’ & Γ’ κατηγορίες. Πιο συγκεκριμένα ο Τάσος Βαμβακίδης στην πρώτη του αγωνιστική συμμετοχή στην Γ’ κατηγορία κατέκτησε το κύπελλο της πρώτης θέσης και το χρυσό μετάλλιο με επίδοση 59/125. Επίσης ο Δημήτρης Βαβάκας στην α κατηγορία κατετάγη δεύτερος, πήρε το αργυρό μετάλλιο με επίδοση 104/125 που τον έβαλε στον τελικό του αγώνα εκεί που με τελική επίδοση 20/30 κατατάχθηκε 5ος στον αγώνα και έκανε ρεκόρ Συλλόγου. Στην συνέχεια οι αθλητές του Συλλόγου μας που καταφέρανε να βαθμολογηθούν είναι ο Σάκης Ντενικοράκης 7ος στην α κατηγορία και 8ος ο Σάκης Ντενικοράκης ενώ στην Β’ κατηγορία 7ος ο Πάνος Δαμιανός και 8ος ο Σώτος Βαλούρδος. Τέλος ο Σύλλογός της Καβάλας ήταν 2ος σε συμμετοχές αθλητών και αναδείχθηκε επίσης 2ος στα περισσότερα μετάλλια.