Kick Boxing: Παγκόσμιος ο Π. Τσοχαταρίδης!

Κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα low kicks της WAKO στο Ρίνιμι της Ιταλίας

Μπορεί να είναι μόλις 16 ετών, ωστόσο οι επιτυχίες που έχει στο δυναμικό άθλημα του Kick Boxing είναι πάρα πολλές και συνεχώς αυξάνονται! Ο λόγος για τον αθλητή του Τάσου Χατζηιωαννίδη στον «Αλέξανδρο Μέγα» των Κρηνίδων Παναγιώτη Τσοχαταρίδη που επιβεβαίωσε για ακόμα μια φορά ότι πρόκειται για έναν μεγάλο αθλητή που συγκαταλέγεται στους καλύτερους στην ηλικία του στον κόσμο! Στο Παγκόσμιο Κύπελλο με την επωνυμία «Best Fighter» που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο στο Ρίμινι της Ιταλίας κατέκτησε τον τίτλο του πρωταθλητή στην κατηγορία των -60 κιλών της WAKO στα low kicks. Ο Καβαλιώτης πρωταθλητής ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου κερδίζοντας 3 διαδοχικούς αγώνες με δυνατούς αντιπάλους, με τον τελευταίο (τελικός) να είναι κόντρα στον Ρώσο Βλαντιμίρ Κουζνέτσοφ.

Ήδη μεγάλο όνομα!

Υπενθυμίζεται ότι ο Τσοχαταρίδης θεωρείται ήδη ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα της WAKO, έχοντας κερδίσει μέχρι στιγμής 9 φορές ο πρωτάθλημα Ελλάδος στην κατηγορία του, ενώ στις διεθνείς διοργανώσεις της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας έχει κατακτήσει 2 φορές την 3η θέση σε παγκόσμιο πρωτάθλημα το 2014 και το 2016, ενώ το 2015 κατέκτησε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα! Επίσης από την περσινή χρονιά είναι κάτοχος της ζώνης WPKA.