Καβάλα BC: Τα πανηγύρια μπορούν να περιμένουν…

Ήττα με 66-62 στο Αγρίνιο από την τοπική ομάδα σ’ ένα παιχνίδι που αν ήταν πιο εύστοχη στα 3ποντα και τις… βολές θα μπορούσε να το είχε κερδίσει

Την ήττα με 66-62 γνώρισε το απόγευμα της Κυριακής στο Αγρίνιο η ομάδα της Καβάλας, χάνοντας έτσι το σερί των επιτυχιών που την έφερε στην κορυφή (στην ουσία) του βαθμολογικού πίνακα της Β’ Εθνικής στον 2ο όμιλο! Σ’ ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησε η δύναμη και οι κλειστές άμυνες και όπου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μιας και καμία δεν κατάφερνε να πάρει διαφορά, το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη θα μπορούσε να είχε πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα και να εξασφαλίσει την άνοδο ήδη από τώρα, αλλά σε καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης έκανε λάθη στην επίθεση, έχασε κρίσιμα σουτ και το κυριότερο έχασε μια σειρά από βολές, λίγα μόλις λεπτά πριν το τέλος του αγώνα!

Είναι χαρακτηριστικό ότι όταν το σκορ ήταν 55-53 ο Έτι έχασε δύο βολές και άλλη μια ο Τάγαρης στο 58-54, ενώ και πάλι ο Έτι αστόχησε σε δύο βολές στο 58-54!

Το χαμένο – κρίσιμο τρίποντο

Ακόμα και έτσι όμως η Καβάλα κατάφερε να μείνει ζωντανή στην διεκδίκηση της νίκης, με τα ηρωϊκά μπασίματα του Ετινόζα και θα μπορούσε να γύρει την πλάστιγγα προς το μέρος της, όταν στην τελευταία ουσιαστικά επίθεση της και ενώ το σκορ ήταν 64-62, ο Παππάς μόνος του επιχείρησε τρίποντο αλλά δυστυχώς ήταν άστοχος! Ακολούθως έγινε αμέσως φάουλ, οι γηπεδούχοι ευστόχησαν στις βολές και στο τέλος ο Καπινιάρης κέρδισε κι αυτός βολές αλλά… αστόχησε!

Ο αγώνας

Το Αγρίνιο ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 19-15 στο 1ο μέρος, ενώ στο 1ο 10λεπτο προηγήθηκε με 10 πόντους (20-10). Με τον Μιχάλογλου όμως να σκοράρει από το τρίποντο και κάτω από την ρακέτα και τον Έτι έγινε ένα επιμέρους 9 -0 στο και στο τέλος του ημιχρόνου το παιχνίδι ήρθε στα ίσα 34-34. Στην αρχή του 2ου μέρους η Καβάλα βρέθηκε μπροστά με 5 πόντους σε δύο περιπτώσεις (34-39 και 42-47), αλλά έχασε το προβάδισμα με το σκορ στο 3ο 10λεπτο να είναι 50-50. Στο τελευταίο μέρος όπου κάθε λάθος μετρούσε, οι γηπεδούχοι έκαναν τα λιγότερα και γι’ αυτό πανηγύρισαν τη νίκη!