4ο Εργασιακό Μπάσκετ: Οι Φαρμακοποιοί βρήκαν το… «φάρμακο»

Μεγάλη νίκη επί των Αστυνομικών – Ροζ φύλλα αγώνα και για τους Εργαζόμενους Καβάλα Οιλ και Coca Cola

Τρεις αγώνες πραγματοποιήθηκαν τελικά, το Σάββατο, την Κυριακή και την Δευτέρα (16 – 18/3) στα κλειστά γυμναστήρια της Καλαμίτσας και του Αμυγδαλεώνα για το 4ο Εργασιακό πρωτάθλημα μπάσκετ του δήμου Καβάλας «Λευτέρης Γεωργακόπουλος». Κι αυτό γιατί η αναμέτρηση των Φοροτεχνικών/Οικονομολόγων με τους Γυμναστές/Τραπεζικούς αναβλήθηκε. Στα παιχνίδια που διεξήχθησαν κανονικά το ενδιαφέρον ήταν μεγάλο μιας και οι νίκες κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, με τους Εργαζόμενους της Coca Cola, της Καβάλα Οιλ και τους Φαρμακοποιούς να παίρνουν τα ροζ φύλλα αγώνα.

– Εργαζόμενοι Coca Cola – Ελεύθεροι Επαγγελματίες: 78 – 72

Η μεγάλη αντεπίθεση που έκαναν στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα οι Ελεύθεροι Επαγγελματίες δεν αρκούσε για να «γυρίσει» το παιχνίδι με τους Εργαζόμενους της Coca Cola που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Δεκάλεπτα: 16-14, 24-17, 20-14, 18-27
Εργαζόμενοι Coca Cola (Μπανάσας): Βαζαίος 27 (2), Μουρίκης 22 (1), Μπανάσας 13 (3), Τσιλιγιάννης 8 (2), Γαλανόπουλος 7 (1), Καραπάτης 1, Χατζηγιάννης, Αλεξίου, Τατούδης, Μιγδάνης, Σούλιος.
Ελεύθεροι Επαγγελματίες (Περτζεμλίδης): Παπαδόπουλος 22, Ντοχατάρου 16, Καζαντζίδης 6 (1), Τσαπανίδης 5 (1), Χατζάτογλου 5, Αργυρός 5 (1), Θωμαΐδης 5, Σοφιανόπουλος 4 (1), Αθανασιάδης 2, Χατζηπαπαθεοδωρίδης 2, Χατζηκαλύβας.

– Εργαζόμενοι Καβάλα Οιλ – Μασούτης/Εργαζόμενοι Μάρκετ: 76 – 63

Στο 1ο ημίχρονο κρίθηκε ο νικητής του αγώνα με τους Εργαζόμενους της Καβάλα Όιλ να δημιουργούν μια διαφορά 13 πόντων την οποία διατήρησαν στην επανάληψη, από την φιλότιμη ομάδα των εργαζομένων του Μασούτη. Δεκάλεπτα: 18-13, 25-17, 13-13, 20-20
Εργαζόμενοι Καβάλα Όιλ (Σαχαρίδης): Πενταζίδης 21 (3), Κάτσικας 12, Γεωργιάδης 11 (1), Ζαρζαβατσίδης 9 (2), Κύτρος 7, Θαγγόπουλος 5, Αρβανίτης 4, Σταμάτης 3, Λεωνίδης 2, Ανθημιάδης 2, Καρασακαλίδης, Αγγελίδης.
Μασούτης / Εργαζόμενοι Μάρκετ (Πουλής): Οικονόμου 16 (2), Πολόσκα 13, Κατιρτζής 11(1), Κολοζώφ 9(1), Ταχιρίδης 5(1), Κοργιανόγλου 4, Φραγκάκης 3(1), Τσότρας 2, Λιάσκος, Μπαλής.

– Φαρμακοποιοί – Αστυνομικοί: 58-56

Σπουδαία νίκη των Φαρμακοποιών επί των Αστυνομικών, η οποία γίνεται σπουδαιότερη από το γεγονός ότι λίγες ώρες πριν από τον αγώνα δεν ήταν σίγουρο ότι θα μπορέσουν να παρατάξουν τον απαιτούμενο αριθμό παικτών. Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις με τους δύο αντιπάλους να ξεκινούν το 4ο 10λεπτο με σκορ 39-39. Δεκάλεπτα: 20-13, 7-9, 12-17, 19-17.
Φαρμακοποιοί (Τολιάδης): Παπαφωτίου 21 (2), Καλπάκης 15 (2), Βέργος 9 (1), Βελλίδης 7, Μυρσίνογλου 3, Ζήσης 3, Γουργιώτης, Καραμανώλης, Σεραφειμίδης, Λιάρος.
Αστυνομικοί (Φραγκόπουλος): Παπάζογλου 14, Σκρητζόβαλης 11 (2), Ψωμάς 8, Μπιλμπίλης 7, Σωτηρίου 5 (1), Ασλάνογλου 4, Αμπελίδης 2, Θεοτόκης 2, Σιμούδης 2, Πατσιαμάνης 1, Κασαπλής, Ιωαννίδης.