Κύπελλο Ελλάδος: Πέρασε ο Αετός Ορφανού, 4-2 τον Θερμαϊκό Θέρμης

Σπουδαία πρόκριση για τον κυπελλούχο της ΕΠΣ Καβάλας, με άνετη νίκη στο γήπεδο της Ελευθερούπολης

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος προκρίθηκε ο Αετός Ορφανού, κερδίζοντας το απόγευμα της Κυριακής στο δημοτικό γήπεδο της Ελευθερούπολης τον Θερμαϊκό Θέρμης με 4-2. Ο κυπελλούχος της ΕΠΣ Καβάλας ήταν ανώτερος από τους φιλοξενούμενους και πήρε δίκαια τη νίκη – πρόκριση, μπαίνοντας πολύ δυνατά στον αγώνα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές της ομάδας ήταν ο Φώτης Δουμάνης και ο Γαβριήλ Αποστολίδης που σημείωσαν από δύο τέρματα ο καθένας. Προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με τον Αποστολίδη και 20 λεπτά αργότερα ο Δουμάνης με πέναλτι έκανε το 2-0. Ο κυπελλούχος της ΕΠΣ Μακεδονίας μείωσε με τον Μαυρομάτη στο 39ο λεπτό σε 2-1, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πάλι ο Δουμάνης έγραψε το 3-1 στο 55ο λεπτό, ενώ ο Αποστολίδης στο 78’ έκανε το 4-1. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 84’ ο Κράββαρης.

Ο Αετός αγωνίστηκε με την εξής σύνθεση: Κυφωνίδης, Ντόμπρος, Καπατζής, Παυλίδης, Καραγιαννίδης, Γιάννα, Ελέζι, Αποστολίδης, Τσιπόγλου, Δουμάνης, Φουστέρης.