Energean Kavala BC: Πικρή ήττα (60-59) στον Λαγκαδά στην τελευταία επίθεση

Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό όπου η Καβάλα ήταν 5 πόντους πίσω, «γύρισε» το παιχνίδι, αλλά το έχασε στα 4 δευτερόλεπτα

Mια μεγάλη ευκαιρία να πάρει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη και να πιάσει την 2η θέση της βαθμολογίας στον Βόρειο Όμιλο της Β’ Εθνικής έχασε στο Λαγκαδά η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας. Έχασε με 60-59 από τον Ερμή μ’ ένα καλάθι που σημείωσαν οι γηπεδούχοι στα 4 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Ένα σχεδόν λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού η πλάστιγγα φαινόταν ότι έγερνε υπέρ των γηπεδούχων που ήταν μπροστά με 5 πόντους. Η Ένωση με ένα μακρινό τρίποντο μείωσε στους 2 και στη συνέχεια με μια καλή άμυνα κέρδισε τη μπάλα και στην αντεπίθεση κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ! Με την εύστοχη βολή και τους 2 επιπλέον πόντους πέρασε μπροστά με 58-59, κι ενώ στην τελευταία άμυνα τα πράγματα πήγαιναν καλά μιας και στα 5 δεύτερα οι παίκτες μόλις που κατάφεραν να κρατήσουν τη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο, τελικά μπόρεσαν να εκδηλώσουν επίθεση και με ένα σουτ από κοντά να πάρουν τη νίκη.

Η Καβάλα ξεκίνησε πολύ καλά στον αγώνα και προηγήθηκε με 7 και 4 πόντους στο 1ο και το 2ο δεκάλεπτα. Ο Λαγκαδάς έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 3ο 10λεπτο και τελικά η νίκη παίχτηκε στο τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα ήταν: 11-18, 31-35, 45-45 και 60-59.

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 4, Αποστολίδης 2, Μάρουσιτς 12, Ελευθεριάδης 11(1), Πλιούκας 3, Σιώπης 5(1), Χριστοδούλου 3, Παρίτσης 14(3), Αβοκάτος, Θεοδωρίδης 6.

Καβάλα (Πενταζίδης): Αμπαράς 11 (3), Σαββίδης, Δοξάκης 2, Παντόπουλος, Λαμπρόπουλος 14 (1), Αδαμόπουλος 4, Αθανασιάδης 10 (2), Πιεβάλιτσα 11, Φλιάτης 4, Τεπετίδης 3