Καβάλα BC: Αδίκησε τον εαυτό της, έχασε 70-60 στο Αγρίνιο

Ήττα στην επανέναρξη του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής μετά την κάθετη πτώση της απόδοσης της ομάδας στο 2ο ημίχρονο

Μια ήττα που κάλλιστα θα μπορούσε να είχε αποφύγει, γνώρισε το απόγευμα του Σαββάτου στο Αγρίνιο η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας. Το συγκρότημα του Νίκου Πένταζίδη αν και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 10 πόντους της τοπικής ομάδας στα μέσα του 2ου 10λεπτου, τελικά έχασε με 71-60, μιας και στην επανάληψη είχε κάκιστη παρουσία στην επίθεση και στις ελεύθερες βολές!
Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Ένωση μιας και ήταν εξαιρετική τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ, έχοντας ως κινητήριο μοχλό τον Άρμστεντ και μάλιστα θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» τη νίκη, παίρνοντας μια μεγάλη διαφορά την οποία και δικαιούνταν με βάση την εικόνα του παιχνιδιού. Έφτασε όμως μέχρι τους 10 πόντους αλλά η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια. Το πολύ κακό ξεκίνημα στο 2ο μέρος, όπου η ομάδα «κόλλησε» στους 50 πόντους ήταν αυτό που έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, μιας και ο γηπεδούχοι «έχτισαν» τη δική τους διαφορά που τελικά τους έδωσε τη νίκη με 11 πόντους διαφορά, που σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα της αναμέτρησης.
Αξίζει να σημειωθεί ότι ο αγώνας διακόπηκε για περισσότερα από 10 λεπτά στο 1ο ημίχρονο, λόγω της απαίτησης των διαιτητών να αποχωρήσει από την εξέδρα φίλαθλος των γηπεδούχων, που προφανώς ενοχλούσε…

Τα δεκάλεπτα ήταν: 15-17, 32-34, 52-49, 70-60
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Νικολαΐδης 12 (3), Βακουφτσής 11 (2), Τσρνιτς 10 (1), Τσούκας, Μήτσου 6 (1), Κυριλής 4, Μπάλος 7 (1), Κουρουπάκης 10, Γκάτζιος 10 (2).
Καβάλα (Πενταζίδης): Άρμστεντ 21 (4), Μπρουκς, Αμπατζάς 15 (3), Ζαρκαδούλας 8 (2), Ράπτης 7, Δρόσος 6, Αγγελάκος, Οκεκουόγεν 3.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 12ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Καρδίτσα – Ψυχικό 68-53
Παγκράτι – Χαρίλαος Τρικούπης 68-76
Δάφνη Δαφνίου – Τρίτωνας 67-87
Φίλιππος Βέροιας – Οίακας 105-63
Αγρίνιο – Καβάλα 70-60
Κόροιβος – Αμύντας 73-58
Πανερυθραϊκός – Ελευθερούπολη (αναβλήθηκε)