Καβάλα BC: Μια ωραία εκδρομή στο Ναύπλιο, 87-54 τον Οίακα

Άνετη επικράτηση στην έδρα της προτελευταίας ομάδας της βαθμολογίας με πρώτους σκόρερ τους Αμπατζά, Ζαρκαδούλα με 15 και Οκεκουόγεν με 14

Την 11η νίκη της στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου (5/3) η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας BC. Στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής πήγε στο Ναύπλιο και επικράτησε με άνεση του τοπικού Οίακα με 87-54, έχοντας ως πρώτους σκόρερ τους Αμπατζά (15 πόντοι), Ζαρκαδούλα (15 πόντοι) και Οκεκουόγεν (14 πόντοι). Η Καβάλα (11-7) δεν ήταν εύστοχη (43,1% συνολικά και 7/24 τρίποντα), κράτησε όμως τον Οίακα (1-17) στο 35,6% και έκανε μόνο 7 λάθη, έναντι 19 των γηπεδούχων.
Η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη «έχτισε» από τα πρώτα λεπτά μία μεγάλη διαφορά (2-11 στο 4’) και τη διεύρυνε περισσότερο στο 2ο δεκάλεπτο (18-37 στο 15’) με ένα σερί 0-11. Στο 2ο ημίχρονο η Καβάλα ξέφυγε ακόμα και με 34 πόντους διαφορά (42-76 στο 32’) και κέρδισε στο ρελαντί τον αγώνα.

Δεκάλεπτα – Πόντοι

Δεκάλεπτα: 15-26, 31-50, 39-67, 54-87
Οίακας (Κουλουριώτης): Μερμίγκης 12, Μιχόπουλος (6 λάθη), Τσάκος 6 (1), Τουρλής, Μαργέλης 6, Βαϊβόντα 6, Σκλήκας, Τσανίδης, Χαϊδάς 2, Λιάκος (8 ριμπάουντ), Χάχαλος 4, Cvorovic 18.
Καβάλα (Πενταζίδης), Μπρουκς 6, Αμπατζάς 15 (5/8 βολές, 2/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καραγιάννης 4, Καψαλός 11 (2), Πρασίνης, Ζαρκαδούλας 15 (3/9 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Ράπτης 4, Δρόσος 13 (7/8 βολές, 3/4 δίποντα, 10 ριμπάουντ), Αγγελάκος 1, Οκεκουόγεν 14 (2/5 βολές, 6/10 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μπανάσας 4.

Τα αποτελέσματα

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων της 20ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Δάφνη Δαφνίου – Κόροιβος 78-92
Μαρούσι – Αμύντας 73-86
Οίακας – Καβάλα 54-87
Παγκράτι – Αγρίνιο 87-90
Φίλιππος Βέροιας – Καρδίτσα (6/3, 15:00)