ΓΣ Ελευθερούπολης: Πέρασε δια πυρός και σιδήρου (74-82) από το Ιβανώφειο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Ελευθερούπολης που επικράτησε με  του Ηρακλή μέσα σ’ ένα καυτό γήπεδο – 4η σερί επιτυχία και 7-4 νίκες στη βαθμολογία

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από το Ιβανώφειο κλειστό γυμναστήριο ο ΓΣ Ελευθερούπολης και κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη επί του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη με 74-82! Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου μέσα σε μια καυτή ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι των γηπεδούχων κατάφερε να σταθεί όρθιο και να πάρει την 4η σερί νίκη στο πρωτάθλημα της Elite League, με την οποία έφτασε στο 7-4 και στο γκρουπ ομάδων που ακολουθούν στη μία νίκη τον πρωτοπόρο Πανιώνιο!

Η ομάδα της Ελευθερούπολης είχε τον έλεγχο του αγώνα από το 2ο 10λεπτο και μετά, οπότε και κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά που έφτασε ακόμα και τους 16 πόντους. Ωστόσο ο Ηρακλής με πιεστική άμυνα μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι σχεδόν στα… ίσα, μιας και το 3ο 10λεπτο έκλεισε με 55-57. Σ’ αυτές τις δύσκολες συνθήκες όμως ο ΓΣΕ άντεξε στην πίεση και με μεγάλα καλάθια από τον Καμπουρίδη (17 πόντοι 3 τρίποντα) και τον Άλεν (21 πόντοι 2 τρίποντα) και να δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να «γυρίσουν» τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 10-8, 27-41, 55-57, 74-82.

Ηρακλης (Γιαπλές): Τόμπσον 3 (1), Σοκ 16 (2), Πουλιανίτης 7 (1), Πράπας 3 (1), Προίσκος, Ταχυρίδης 3, Μερμίγκης 6, Μαλέσεβιτς 9, Ζορμπάς 6, Σαρικόπουλος 13, Μαστρογιαννόπουλος 8.
ΓΣΕ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 21 (2), Γκάθραϊτ 4, Καμπουρίδης 17 (3), Ιατρίδης 11 (1), Λογοθέτης, Μαστόρος 8, Κουρτίδης 4, Οκεκουόγεν 9, Τσέλλος 8 (2).