ΕΠΣ Καβάλας: Με νίκες ξεκίνησε το 2024 για Βύρωνα, Πηγές και Αγίασμα

Οι πρωταγωνιστές της κορυφής κατάφεραν εύκολα ή δύσκολα να πάρουν το τρίποντο – Όλα τα αποτελέσματα της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Δεν άλλαξαν οι ισορροπίες στην κορυφή της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣΚ, μετά τη διεξαγωγή της 13ης και τελευταίας αγωνιστικής του 1ου γύρου. Όλοι οι πρωταγωνιστές, εύκολα ή δύσκολα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να μπουν με τις καλύτερες προϋποθέσεις στη νέα χρονιά.
Ο Βύρωνας με τα γκολ (ένα σε κάθε ημίχρονο) των Πτηνόπουλου και Μπάμπουρα ξεπέρασε το εμπόδιο του Αγίου Ανδρέα με 2-0 και συνεχίζει στην 1η θέση, ενώ οι Πηγές (με 2 παιχνίδια λιγότερα) δυσκολεύτηκαν να καταβάλουν την αντίσταση της Ν. Περάμου την οποία κέρδισε με 3-2 με 2 γκολ του Αθανάσακη και ένα του Μπαντάνη και με το νικητήριο τέρμα να σημειώνεται στο τελευταίο 10λεπτο. Όσο για το Αγίασμα πήρε το «διπλό» στη Θάσο από τον Θεαγένη με 0-2.

To Οφρύνιο επικράτησε με 2-0 της ΑΕ Καβάλας με τα τέρματα των Τσίλογλου και Ευσταθίου, σ’ ένα παιχνίδι που ξεκίνησε με ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Βασίλη Καρρά αλλά της νεαρής Ευγενίας Καζαντζίδου. Ο Θεολόγος πήρε χωρίς αγώνα τη νίκη με το Ακροβούνι, που λόγω διοικητικών προβλημάτων αποφάσισε να αποσυρθεί, ενώ το Ορφάνι με το γκολ του Κιουτσούκη πήρε τη νίκη 1-0 από τα Λιμενάρια. Τέλος ο Ορφέας στον αγώνα που έγινε υπό το φως των προβολέων την Ελευθερούπολη κόντρα στον Αμυγδαλεώνα νίκησε εύκολα 6-1 (Λουίζ 2, Τουρασανίδης, Τσολάρι, Προβατίδης (πέναλτι) Σιδηρόπουλος).

Αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων της 13ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:

*** O Ορφέας έχει τιμωρία -6 βαθμούς
*** Από δύο αγώνες λιγότερους έχουν Πηγές και Οφρύνιο και από έναν Θεολόγος, Αγίασμα, ΑΕ Καβάλα και Ορφάνι