ΑΟ Καβάλα: Εκδρομή στη Χαλκιδική, 7-0 τον Αετό Βαρβάρας

Άνετη επικράτηση στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής – Στο 1ο μέρος σκόραραν οι «παλιοί» και στην επανάληψη οι «νέοι» - Επανήλθε στο +7 στην κορυφή της βαθμολογίας

Αυτή τη φορά το rotation στην ενδεκάδα της ομάδας δεν ήταν επιλογή του προπονητή… Ίσως επειδή την Κυριακής στο «Ανθή Καραγιάννη» κόντρα στον Άρη Πετεινού δυσκολεύτηκε να πάρει το «τρίποντο». Έτσι λοιπόν στο εξ αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Γ’ Εθνικής με τον Αετό Βαρβάρας στη Χαλκιδική το απόγευμα της Τετάρτης 31/1, ο ΑΟΚ παρουσιάστηκε με το καλύτερο δυνατό σχήμα, κι απ’ ότι φάνηκε το γεγονός αυτός άνοιξε το δρόμο για την πιο εύκολη και πιο ευρεία σε έκταση νίκη σε εκτός έδρας παιχνίδι τη φετινή χρονιά.
Η Καβάλα επικράτησε εύκολα με σκορ 0-7, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι ήδη από το 1ο ημίχρονο οπότε και σημείωσε 5 γκολ με τους… συνήθεις ύποπτους Κοσμά Γκέκα και Βασίλη Παπαδόπουλο, αλλά και τους Τζελίδη και Καζαντζίδη, ενώ στο 2ο μέρος ανέλαβαν δράση οι… νέοι!

Στην επανάληψη ήταν φανερό ότι το συγκρότημα του Τίμου Καβακά «κατέβασε ταχύτητα» κι έτσι το τελικό σκορ δεν πήρε μεγαλύτερη έκταση. Ακόμα κι έτσι πάντως ήταν φανερή η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων και συνεπώς η αναμέτρηση δεν αντέχει σε καμία κριτική. Το «καραβάκι» πρόσθεσε ακόμα 3 βαθμούς στο ενεργητικό του και επανέφερε τη διαφορά στο +7 στην κορυφή της βαθμολογίας από το Νέστο που ακολουθεί στη 2η θέση.

Τα γκολ

– Το σκορ άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό από τον Τζελίδη, ενώ στο 11ο ο Καζαντζίδης έκανε το 0-2.
– Ο Γκέκας έγραψε το 0-3 στο 18ο λεπτό και ο ίδιος παίκτης 3 λεπτά αργότερα έκανε το 0-4. To ημίχρονο έληξε με σκορ 0-5 για την Καβάλας μιας και στο 45’ και ο Βασίλης Παπαδόπουλος βρήκε το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.
– Στο 2ο ημίχρονο η τελευταία μεταγραφική κίνηση της ομάδας ο Σαουδάραβας Μοχάμεντ Αλ Ρασντί άνοιξε… λογαριασμό με τον ΑΟΚ γράφοντας στο 73ο λεπτό το 0-6 με εύστοχο πέναλτι, ενώ το ίδιο έκανε και ο νεαρός Στοϊνοβιτς στο 80ο λεπτό ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 0-7
Ο ΑΟΚ αγωνίστηκε με τους Αστρά, Καζαντζίδη, Περδίκη, Σμίλτο, Δημητριάδη, Μέτσε, Λαγό, Τζελίδη, Σαμπανίδη, Γκέκα, Παπαδόπουλο. Στο 2ο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Καρακώστας, Αλ Ρασντί και Στοϊνοβιτς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των εξ αναβολής αγώνων της 19ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία έχουν ως εξής:
Αετός Βαρβάρας – Καβάλα 0-7
ΠΑΟΚ Κρηστώνης – Ορεστιάδα 2-0

1. Καβάλα 55 (60-8)
  2. Νέστος 48 (41-9)
  3. Πανθρακικός 45 (39-11)
  4. Ορεστιάδα 36 (31-24)
  5. Νέα Μηχανιώνα 36 (32-15)
  6. Θερμαϊκός Θέρμης 35 (26-22)