Αστέρας Καβάλας: Άνετα στο 1ο ημίχρονο, κινδύνεψε στο 2ο…

Νίκη με 77-72 επί της ΑΕ Σερρών και καλή εμφάνιση στο 1ο μέρος όπου προηγήθηκε ακόμα και με 20 πόντους και κακή εικόνα στην επανάληψη όπου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν να πλησιάσουν στους 3

Ακόμα μια νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ανδρική ομάδα μπάσκετ του Αστέρα, στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, μιας και επικράτησε της ΑΕ Σερρών με 77-72 στο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 04/02 στο Κλειστό των Ποταμουδίων!

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά για την ομάδα της Καβάλας αφού προηγήθηκε στο 1ο δεκάλεπτο με 31-15 και στο ημίχρονο με 54-39! Ακολούθησε ένα κακό 3ο δεκάλεπτο όπου σημείωσε μόνο 5 πόντους (5-13 σκορ δεκαλέπτου), αλλά και ένα μέτριο 4ο που επέτρεψε την ΑΕ Σερρών να μειώσει το σκορ ακόμα και στους 3 πόντους εξανεμίζοντας τη διαφορά  που έφτασε νωρίτερα ακόμα και στους 20! Ένα γεγονός που πρέπει να προβληματίσει την ομάδα ώστε να αντιμετωπίζει με σοβαρότητα όλα τα παιχνίδια από την αρχή ως το τέλος και να μην δίνει ευκαιρίες στους αντιπάλους να ελπίζουν για τη νίκη!

Συγχαρητήρια στην ομάδα της ΑΕΣ που πάλεψε το παιχνίδι ως το τέλος και κόντεψε να κάνει την μεγάλη ανατροπή! Συγχαρητήρια στην ομάδα του Αστέρα που παρόλο δεν ήταν καλή στο δεύτερο ημίχρονο είχε την ψυχραιμία και την εμπειρία να διαχειριστεί το παιχνίδι και να πάρει μία ακόμη νίκη!

31-15, 54-39, 59-52, 77-72
Αστέρας Καβάλας (Πενταζίδης, Αϊβαζίδης, Δημητριάδης, Ζήσου): Σχοινάκης 17 (2), Σαμαράς 6 (2), Μπόζης 2, Ιωαννίδης, Νικολά, Μάρκου  10, Γιορούκης, Κουμλέλης 21, Χαριζάνης 4, Καβαργύρης 17 (1), Σιναπούδης, Μαυρίδης.
ΑΕ Σερρών (Κήρυκος): Παλαμάς 19 (3), Λάτσιος 9, Κουρτάλης 2, Γουδουσιάδης 2, Ντωνές 19 (1), Καραπεπέρας 9, Θεοδωρίδης, Μπαναβάς 9, Αθανασόπουλος, Γκατάκης, Ντανατσίδης, Κεραμάρης 3 (1).