Αστέρας Καβάλας: Ευρεία νίκη 92-58 τον ΑΟ Καβάλα

Εύκολο απόγευμα για την ομάδα του Νίκου Πενταζίδη που είχε την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες καθώς και σε 3 από την παιδική ομάδα

Ευρεία νίκη με σκορ 92-58 σημείωσε η ανδρική ομάδα του Αστέρα στο τοπικό ντέρμπι με το ΑΟ Καβάλα που διεξήχθη την Κυριακή 18/02/24 στο Κλειστό των Ποταμουδίων!

Το παιχνίδι κρίθηκε πολύ νωρίς αφού η ομάδα του Αστέρα παίζοντας σοβαρά σε άμυνα και επίθεση πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ και προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά στο ημίχρονο (56-25)! Στο 2ο ημίχρονο συνεχίστηκε η πολύ καλή απόδοση με αποτέλεσμα να προηγηθεί με περισσότερους από 40 πόντους και να τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο με 78-38! Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν διαδικαστική και το ενδιαφέρον στράφηκε κυρίως στο χρόνο συμμετοχής των αθλητών που αγωνίστηκαν λιγότερο στη διάρκεια του αγώνα καθώς και σε αυτούς του Παιδικού (γεννημένοι το 2009-10!) που για ακόμη μία φορά αγωνίστηκαν στο αντρικό! Πρόκειται για τους Παναγιώτη Αμοιρίδη, Γιάννη Τζιώγα καθώς και του «παλιού» Γιώργου Αλεξανδρίδη!

26-14, 56-25, 78-38, 92-58
Αστέρας Καβάλας (Πενταζίδης, Δημητριάδης): Σχοινάκης 11 (3), Σαμαράς 9 (2), Αμοιρίδης 2, Ιωαννίδης 14 (4), Νικολα 9, Μάρκου 13 (3), Γανίτης 2, Κουμλέλης 6, Χαριζάνης 2, Καβαργύρης 18 (2), Αλεξανδρίδης 3 (1), Τζιώγας 3 (1).
ΑΟ Καβάλα: Γούδας 3, Μπακαβέλος 1, Παπαζούδης 17 (4), Μπάτσος 2, Κουκουλίδης 2, Σουλίδης 2, Μάρκου  4, Πιεβάλιτσα 23(3), Ιωαννίδης 4.