ΓΣ Ελευθερούπολης: Έχασε μεγάλη ευκαιρία… Ήττα στη 2η παράταση στον Μίλωνα

Παρά το γεγονός ότι έμεινε πίσω ακόμα και με 13 πόντους, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά δεν ευστόχησε στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας 99-84 – Έχασε στη 2η παράταση

Μεγάλη ευκαιρία να πάρει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο γήπεδο του Μίλωνα στην Αθήνα έχασε το απόγευμα της Κυριακής 25/2 ο ΓΣΕ. Η ομάδα της Ελευθερούπολης γνώρισε την ήττα με 99-84 στη 2η παράταση, με τον κανονικό αγώνα να λήγει 72-72 και την 1η παράταση με 81-81.
Αν και η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου ήταν πίσω στο σκορ από τα μέσα της 1ης περιόδου και μάλιστα βρέθηκε το -13, κατάφερε στα 30’’ πριν το τέλος με μεγάλα τρίποντα του Άλεν να φέρει το παιχνίδι στα ίσα (72-72) και να έχει την μπάλα στην τελευταία επίθεση των τελευταίων 15’’. Δυστυχώς όμως ο Αμερικάνος παίκτης του ΓΣΕ δεν έκανε καλή επιλογή και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

H «μάχη» συνεχίστηκε κι εκεί με τον ΓΣΕ να «χτυπάει» από την περιφέρεια και τον Μίλωνα μέσα από το καλάθι με πρωταγωνιστή τον Μελισσαράτο. Έτσι η νίκη κρίθηκε στη 2η παράταση, όπου ήταν φανερό ότι η Ελευθερούπολη «άδειασε» από δύναμη, ενώ οι γηπεδούχοι με μεγάλα σουτ μετέτρεψαν το ντέρμπι σε μια άνετη επικράτηση.
Η Ελευθερούπολη έχασε μεγάλη ευκαιρία να πιάσει στην 1η θέση τον Πανιώνιο και πλέον παραμένει στη 2η  με 15-8, μαζί με την Μεγαρίδα, ενώ στην 3η είναι ο Μίλωνας 14-9.

24-20, 48-38, 68-60, 75-75, 81-81, 99-84
Μίλων (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 13 (1), Σκορδίλης 10 (10τρ., 11ρ.), Πετρίδης 2, Aνέστης, Μελισσαράτος 19 (1τρ., 12ρ.), Μοτσενίγος 4, Μπαρτ 19 (3), Δομπρογιάννης, Ζούμπος 7 (1), Δημάκος 12 (2), Κανονίδης 13 (2τρ., 7ασ.).
ΓΣ Ελευθερούπολης (Παπαδόπουλος): Άλεν 22 (4), Γκάθραϊτ 22 (3), Καμπουρίδης 10 (2), Ιατρίδης 5 (1), Λογοθέτης 2, Μαστόρος 21 (3τρ., 8ασ.), Κουρτίδης 2, Τσέλλος, Καλογερίας.