ΓΣ Ελευθερούπολης: Άλλη μια εκτός έδρας ήττα! 80-72 απ’ τον Έσπερο στη Λαμία

Δεν τα κατάφερε σε μια ακόμα έξοδο του, αυτή τη φορά στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής της Elite League

Για ακόμα μια φορά, η παρουσία του ΓΣΕ στα εκτός έδρας παιχνίδια απέχει πολύ από την καλή εικόνα που έχει στις εντός έδρας αναμετρήσεις. Αυτή τη φορά στη Λαμία, μπορεί ήταν καλός στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη δεν είχε την ίδια παρουσία και έτσι γνώρισε την ήττα με 80-72, με αποτέλεσμα να χάσει έδαφος στη «μάχη» της διεκδίκησης μιας καλής θέσης, εν όψει των πλέι οφς.
Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο 1ο ημίχρονο, με τον ΓΣΕ να έχει πρωταγωνιστές σε μια ακόμα αναμέτρηση τους Άλεν και Μαστόρο. Δεν κατάφερε όμως να περιορίσει τη δράση του Τζόρτζεβιτς μέσα στη ρακέτα με αποτέλεσμα να δεχτεί 24 πόντους από τον έμπειρο σέντερ φορ, ενώ 13 σημείωσε ο Λεγκίκας και 11 ο Μανοϊλοβιτς.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τον ΓΣΕ να είναι πίσω 6 πόντους και να μην έχει σωστές επιλογές στην επίθεση, ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι με μεγάλα σουτ, αλλά και αρκετή δόση τύχης έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι.

Δεκάλεπτα: 21-21, 38-40, 58-55, 80-72

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης): Φύτρος 2, Προίσκος 9 (3), Νικολαΐδης 3 (1), Λιάπης 11, Μανοΐλοβιτς 11 (1), Τζόρτζεβιτς 24 (1), Λεγκίκας 13 (1), Παπαντωνίου 4 (1), Ξύδης 3 (1), Ιωάννου.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 18 (3), Γκάθραϊτ 11 (1), Στυλίδης, Καμπουρίδης 7, Ιατρίδης 3 (1), Λογοθέτης, Μαστόρος 15 (1), Κουρτίδης 11 (1), Τσέλλος, Καλογερίας 7.