ΓΣ Ελευθερούπολης: Νίκη (71-69) στο ματς θρίλερ με τον Ερμή Σχηματαρίου

Η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα play-off της Elite League κάνοντας το 2-1 – Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Σχηματάρι, όπου αν ο ΓΣΕ κερδίσει θα προκριθεί κι να ηττηθεί όλα θα κριθούν την επόμενη εβδομάδα στο κλειστό της Γεωργιανής

Σ’ ένα ματς θρίλερ που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα με την επίθεση του Ερμή Σχηματαρίου που δεν ολοκληρώθηκε, ο ΓΣ Ελευθερούπολης κέρδισε με 71-69 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στο final 4 της Elite League! Το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου έκανε το 2-1 (οι δύο ομάδες έχουν από μια νίκη από την κανονική περίοδο) και πλέον θα πάει την Κυριακή 21/4 στο Σχηματάρι με στόχο να πάρει τη νίκη, να κάνει το 3-1 και να «καθαρίσει» την πρόκριση. Αν δεν τα καταφέρει τότε η σειρά θα μεταφερθεί και πάλι στο κλειστό της Γεωργιανής, που την Τετάρτη ήταν κατάμεστο από κόσμο…

Ο ΓΣΕ ήταν μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης με «μπροστάρηδες» τους Μαστόρο και Καμπουρίδη, όμως να μην μπορεί να ξεφύγει περισσότερο από 6-7 πόντους, αφού ο Ερμής έβρισκε πάντα τον τρόπο να πλησιάζει. Στο τελευταίο 10λεπτο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 10 πόντους, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, έχοντας τον Γερομιχαλό σε μεγάλη μέρα, όχι μόνο κάλυψαν τη διαφορά αλλά πέρασαν και μπροστά με 2 πόντους. Ένα τρίποντο όμως του Γκάθραϊτ που «μίλησε» όταν χρειαζόταν και μια πολύ καλή άμυνα, έγειρε την πλάστιγγα προς τη μεριά του ΓΣΕ, παρά το γεγονός ότι έγινε ένα τραγικό λάθος 9’’ πριν το τέλος και δόθηκε η ευκαιρία στο Σχηματάρι να πάρει την τελευταία επίθεση με τον Γερομιχαλό ο οποίος όμως δεν μπόρεσε καν να σουτάρει…