ΓΣ Ελευθερούπολης: Για ακόμα μια φορά έφτασε στην πηγή, αλλά…

Πικρή ήττα στον «τελικό» των πλέι – οφ για την πρόκριση στο final-4 από τον Ερμή Σχηματαρίου με 80-88 στο κλειστό της Γεωργιανής

Για ακόμα μια χρονιά, όπως συμβαίνει τα τελευταία χρόνια, ο ΓΣΕ πήγε στην πηγή αλλά νερό δεν… ήπιε! Στον «τελικό» για την πρόκριση στο final-4 της Elite League που έγινε στο κλειστό της Γεωργιανής το απόγευμα της Πέμπτης 25/4, γνώρισε την ήττα από τον Ερμή Σχηματαρίου με 80-88 και δεν κατάφερε να πετύχει τον στόχο του εκμεταλλευόμενος το πλεονέκτημα της έδρας.

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς το συγκρότημα του Κυριάκου Παπαδόπουλου παρουσιάστηκε κατώτερο του αναμενομένου, μιας και σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ακολουθούσε το σκορ και δεν μπόρεσε να μπει στην ουσία με αξιώσεις στη διεκδίκηση της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά παίρνοντας 11 πόντους διαφορά στο 1ο 10λεπτο με τον ΓΣΕ να προσπαθεί να την «μαζέψει» φτάνοντας στους 5 πόντους στο τέλος του 3ου μέρους. Στο τελευταίο 10λεπτο όμως δεν είχε λύσεις στην καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, καθώς αρκετοί από τους παίκτες του δεν ήταν σε καλή ημέρα. Κάπως έτσι ήρθε η πικρή ήττα και το τέλος της χρονιάς…

Δεκάλεπτα: 16-27, 40-47, 61-66, 80-88
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Άλεν 3, Γκάθραϊτ 33 (4), Καμπουρίδης 22 (2), Ιατρίδης 7 (1), Μαστόρος 10 (2), Κουρτίδης 5 (1), Τσέλλος, Καλογερίας.
Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): ΜακΚίσικ 10, Γράβας 28 (4), Κωστόπουλος 2, Μπολάτογλου 9 (3), Αγγελή, Μαργέλης 6, Τσουκουεμέκα 11, Γερομιχαλός 22 (3), Μητσιμπόνας.