Γ’ Εθνική-1ος Όμιλος: Και τυπικά πρωταθλητής ο ΑΟΚ, καλύτερος δευτεραθλητής ο Νέστος

Η Καβάλα στην 1η και την 2η θέση - Όλα τα αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής καθώς και η τελική βαθμολογία του πρωταθλήματος

Με τη διεξαγωγή της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Κυριακής 28/4 το πρωτάθλημα στον 1ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας. Ο ΑΟ Καβάλα με τη νίκη του, χωρίς αγώνα 3-0, με τον Κεραυνό Αγγελοχωρίου κατέκτησε και τυπικά τον τίτλο του πρωταθλητή συγκεντρώνοντας τον αριθμό ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης των 97 βαθμών!

Τη 2η θέση κέρδισε επάξια ο Νέστος, που στην αυλαία της διοργάνωσης κέρδισε την Αναγέννηση Επανομή με 4-0 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σέα που σημείωσε και τα 4 γκολ (ένα στο 1ο και τρία στο 2ο ημίχρονο)!!! Η ομάδα της Χρυσούπολης συγκέντρωσε 81 βαθμούς γεγονός που την κατατάσσει στην 1η θέση των δευτεραθλητών της Γ’ Εθνικής, δηλαδή των ομάδων που πήραν την 2η θέση στους ομίλους τους και άρα την καθιστά την πρώτη επιλαχούσα ομάδα για την άνοδο στην Super League 2!  Αν σκεφτεί κανείς ότι πέρσι ο σύλλογος που είχε αυτή τη θέση (Γιούχτας) είχε καταφέρει να προβιβαστεί, στη Χρυσούπολη έχουν ελπίδες ότι μπορεί να ανοίξει και σ’ αυτούς ένα «παράθυρο» ευκαιρίας που είναι διατεθειμένοι να το αξιοποιήσουν.

Υποβιβάστηκαν στις τοπικές κατηγορίες, Δόξα Δράμας, Βέροια, Άρης Πετεινού, Αετός Βαρβάρας, Επανονή, ΜΑ Αγίας Μαρίνας και Κεραυνός Αγγελοχωρίου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής καθώς και η τελική βαθμολογία έχουν ως εξής:
Απόλλων Παραλιμνίου – Πανθρακικός 1-3
Θερμαϊκός Θέρμης – ΜΑ Αγ. Μαρίνας 4-0
ΑΟ Χανιώτη – Ορέστης Ορεστιάδας   0-0
Βέροια – Άρης Αβάτου 1-2
Νίκη Ευκαρπίας – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 3-1
Νέστος Χρυσούπολης – Επανομής 4-0
Άρης Πετεινού –Ν. Μηχανιώνα 0-3
Δόξα Δράμας – Αετός Βαρβάρας 5-1
ΑΟ Καβάλα – Κεραυνός Αγγελοχωρίου 3-0 α.α.