ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΚΑΒΑΛΑ BC 73-50: Έμεινε από δυνάμεις…

Ήττα με 73-50 για την Καβάλα, που είχε πολύ καλή παρουσία στο 1ο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο έχασε την επαφή με το σκορ στην έδρα του πρωτοπόρου της βαθμολογίας της Α2 Εθνικής

Αντιμετωπίζοντας το φαβορί του πρωταθλήματος, και μάλιστα στην έδρα του, η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας δεν είχε πολλές πιθανότητες να διεκδικήσει κάτι καλό από την χθεσινή αναμέτρηση! Ο στόχος της πάντως ήταν, όπως χαρακτηριστικά δήλωσε ο προπονητής της Ηλίας Μωσαίδης, να παίξει το μπάσκετ που ξέρει και απ’ εκεί και πέρα ότι βγει! Για ένα ημίχρονο λοιπόν η Ένωση κοίταξε στα μάτια τον μεγάλο της αντίπαλο, παίζοντας πιεστική άμυνα και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση! Αποτέλεσμα αυτής της εμφάνισης ήταν να μην επιτρέψει στους γηπεδούχους να ξεφύγουν στο σκορ μιας και ήταν συνεχώς λίγους πόντους πίσω στο σκορ! Μάλιστα πήγε στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα με την μικρότερη δυνατή διαφορά αφού το σκορ ήταν 35-34. Στο 2ο ημίχρονο όμως η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε! Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ταχύτητα, πίεσαν περισσότερο στην άμυνα, έτρεξαν στο γήπεδο, μιας και η Καβάλα φαινόταν να μένει από δυνάμεις! Έτσι το 3ο δεκάλεπτο έληξε με επιμέρους σκορ 18-7! Το παιχνίδι πλέον έγερνε ξεκάθαρα υπέρ του Πανιωνίου που με ένα 20-9 στο 4ο δεκάλεπτο πήρε άνετα τη νίκη με 73-50, κάτι που με την εικόνα του 1ου μέρους δεν θα μπορούσε να περιμένει…

Ντεμπούτο για τον Ντιαλό

Από την Καβάλα ο Μάζουρτσακ που αγωνίστηκε σχεδόν 30 λεπτά ήταν ο πρώτος σκόρερ πετυχαίνοντας 14 πόντους με 2 τρίποντα και ακολούθησε ο Κελαιδής με 12 και ο Γκέλιος (που έπαιξε 32 λεπτά) με 9. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι για πρώτη φορά πήρε χρόνο συμμετοχής ο Ντιαλό που έπαιξε για 10 λεπτά, λόγω της απουσίας του Σκλήβα κάτω απ’ τα καλάθια! Σ’ αυτό το διάστημα δεν κατάφερε να σημειώσει πόντο έχοντας 3 αποτυχημένες προσπάθειες για 2 πόντους! Μάζεψε 3 ριμπάουντ, δύο αμυντικά και ένα επιθετικό! Οι γηπεδούχοι γνωρίζοντας την αδυναμία της Καβάλας κάτω απ’ τα καλάθια «χτύπησαν» σ’ αυτό το σημείο και πήραν αρκετούς πόντους…