AOK – Βόλει Γυναικών: Πήρε το μπαράζ παραμένει στην Α2!

Νίκησε στο μπαράζ τον Ασκληπιο Τρικάλων με 3-1, ανατρέποντας το σκορ μιας και βρέθηκε να χάνει με 0-1

Και την επόμενη αγωνιστική περίοδο η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΑΟΚ θα αγωνίζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία! Αυτό πιστοποιήθηκε στο μπαράζ που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (1/4) στο «Κατσάνειο» γυμναστήριο της Θεσσαλονίκης στο μεγάλο μπαράζ ανάμεσα στις ομάδες που τερμάτισαν στην 6η θέση των υποομίλων τους, δηλαδή της Καβάλας και του Ασκληπιού Τρικάλων. Η Καβάλα λοιπόν μετά από έναν μεγάλο αγώνα κέρδισε με 3-1 σετ και πανηγυρίζει την κατάκτηση του μεγάλου στόχου της χρονιάς, διαψεύδοντας πολλούς που πίστευαν ότι δεν θα τα κατάφερνε! Χρειάστηκε μάλιστα να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση στον αγώνα, μιας και έχασε το 1ο σετ 18-25! Στο 2ο σετ έγινε μεγάλη «μάχη» στην οποία τα κορίτσια του Δημήτρη Σιώκη μπόρεσαν να επικρατήσουν με 25-23 και να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, αλλά και να πάρουν το ψυχολογικό προβάδισμα που τους έδωσε εν τέλει τη νίκη. Κι αυτό γιατί απ’ εκεί και πέρα ο Ασκληπιός δεν μπόρεσε να απειλήσει χάνοντας τα δύο επόμενα σετ με 25-11 και 25-16. Αναλυτικά τα σετ του αγώνα ήταν:18-25, 25-23, 25-11 και 25-16.