ΑΟΚ Βόλεϊ Γυναικών: «Διπλό» (1-3 σετ) με ανατροπή στη Σταυρούπολη

Τα κορίτσια του Δημήτρη Μπαλασά βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 1ο σετ, αλλά κέρδισαν τα άλλα τρία και πήραν μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη

Μια ακόμα σπουδαία και πολύτιμη νίκη μακριά από την έδρα της σημείωσε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΑΟΚ. Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου του Βορρά στην Α2 Εθνική κατηγορία βρέθηκε στην Θεσσαλονίκη και αντιμετώπισε τον ΕΟ Σταυρούπολη από τον οποίο πήρε μια καθαρή νίκη με σκορ 3-1 σετ. Η αξία της επιτυχίας των κοριτσιών του Δημήτρη Μπαλασά είναι ακόμα μεγαλύτερη από το γεγονός ότι κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να φτάσουν στην επικράτηση στο ΕΑΚ της Σταυρούπολης.

Οι γηπεδούχες, που παλεύουν να ξεφύγουν από την ζώνη του υποβιβασμού, πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 1ο σετ με 25-20, όμως η Καβάλα αντέδρασε και πήρε πολύ εύκολα το 2ο με 13-25 φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Απ’ εκεί και πέρα δόθηκε μεγάλη μάχη, με την Καβάλα να επικρατεί στο 3ο σετ με 20-25, ενώ στο 4ο κέρδισε με 23-25 και πανηγύρισε την μεγάλη επιτυχία.