Energean Kavala BC: Πικρή «διπλή» ήττα (68-70) από το Πευκοχώρι [Φωτογραφίες]

Μετριότατη εμφάνιση και αποτυχία απέναντι σε μια ομάδα με την οποία θα παλέψει για την σωτηρία – Δεν μπόρεσε να περιορίσει τον Μανούσο, που έκανε μεγάλη «ζημιά» σημειώνοντας 30 πόντους

Ήττα που θα την συνοδεύει για μεγάλο διάστημα στο πρωτάθλημα, υπέστη το απόγευμα του Σαββάτου η Energean Kavala BC από το Πευκοχώρι στο κλειστό «Αλ. Δήμογλου» της Καλαμίτσας. Έχασε με 68-70 και πλέον είναι υποχρεωμένη να καλύψει πάση θυσία την εντός έδρας αποτυχία με μια νίκη μακριά από την έδρα της, μιας και η ήττα αυτή είναι «διπλή», απέναντι σε μια ομάδα με την οποία θα παλέψει για την σωτηρία!

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά όταν οι φιλοξενούμενοι «ροκάνισαν» την διαφορά των 8 πόντων με τους οποίους ήταν μπροστά στις αρχές του 4ου 10λεπτου, και με ένα τρίποντο «μαχαιριά» του Ακεψιμαίδη πέρασαν μπροστά στο σκορ. Από εκείνο το σημείο δεν έχασαν το προβάδισμα μιας και είχαν καλές επιλογές στην άμυνα και ευστοχούσαν στις βολές σε αντίθεση με τους παίκτες της Καβάλας…

Τα δύο βασικά λάθη του Καραπιπερίδη

Σε γενικές γραμμές πάντως η εμφάνιση της Καβάλας δεν ήταν καλή. Μόνο ο Προδρόμου κατάφερε να ξεχωρίσει, μαζί με τον φιλότιμο Ετινόζα που πάλεψε σε άμυνα και επίθεση. Ακόμα και να κέρδιζε τον αγώνα, ήταν φανερό ότι υπήρχε πρόβλημα, το οποίο θα πρέπει επειγόντως να λυθεί σ’ αυτό το διάστημα της διακοπής του πρωταθλήματος. Και μάλιστα το πρόβλημα μεγάλωσε από τις δύο βασικές επιλογές του προπονητή Ανδρέα Καραπιπερίδη, που αποδείχτηκαν λανθασμένες. Η πρώτη (και βασική) ήταν η επιλογή του να παίξει τον Μανούσο στην άμυνα «ένας εναντίον ενός» και όχι με «παγίδες», γεγονός που επέτρεψε στον πρώην σέντερ της Καβάλας να κάνει στην κυριολεξία «πάρτι» μέσα στην ρακέτα και να τελειώσει τον αγώνα με 30 πόντους. Η ελπίδα ότι θα κουραστεί και θα κάνει λάθη αποδείχτηκε… φρούδα και στην ουσία στοίχισε το παιχνίδι. Επίσης λάθος του προπονητή ήταν η επιμονή του να κρατήσει τον Μίτροβιτς πολύ ώρα μέσα στο παιχνίδι και ειδικά στο καταστροφικό 4ο δεκάλεπτο, αν και ήταν ξεκάθαρο ότι ο Σέρβος δεν ήταν σε καλή μέρα…

Είχε και την διαιτησία…

Και σαν να μην έφταναν τα αγωνιστικά προβλήματα της ομάδας, είχε να αντιμετωπίσει και την εχθρική διαιτησία, ειδικά του 2ου διαιτητή Τσιομπάνου, ο οποίος σε καθοριστικές στιγμές της αναμέτρησης κρατούσε με τα αμφιλεγόμενα σφυρίγματα του, “ζωντανούς” τους φιλοξενούμενους!

Δεκάλεπτα: 12-20, 37-31, 55-48, 68-70

Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεμπενάζιε 10 (6 ριμπ.), Μίτροβιτς 7 (5 ριμπ.), Παπαζούδης, Καμάρας 10 (6 ριμπ.), Ναούμης 5 (1/3 τριπ.,, 5 ασίστ), Προδρόμου 21 (2/3 τριπ., 10 ριμπ., 2 ασίστ, 2 κλεψ.), Κουμλέλης 2, Φλιάτης 5 (1/2 τριπ.), Σκλήβας, Παπάς 8 (2/6 τριπ.), Σταματογιάννης.

Ευρώπη Πευκοχωρίου (Μελετιάδης): Αμπατζίδης, Τζουβάρας 8 (4/5 διπ.), Ακεψιμαΐδης 6 (2/4 τριπ.), Ελευθεριάδης 10 (1/5 τριπ., 5 ριμπ.), Βελισσαρίου 3 (1/5 τριπ.), Σαββίδης 2, Κιτσούλης 11 (9 ριμπ.), Καμπουρίδης, Γκατζιάς, Μανούσος 30 (10/12 βολές, 10/16 διπ., 11 ριμπ., 1 κοψ.).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής καθώς και η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική έχουν ως εξής:
Καβάλα – Ευρώπη Πευκοχωρίου 68-70
Κόροιβος – Καστοριά 84-74
Ηρακλής – Απόλλων Π. 75-55
Διαγόρας Δρ. – Καρδίτσα 81-83
Αμύντας – Ψυχικό 61-50