Energean Kavala BC: Επιστροφή στη Β’ Εθνική

Ήττα – υποβιβασμός στην Πάτρα από τον Απόλλωνα με 78-60 στο τελευταίο παιχνίδι των πλέι άουτ της Α2 Εθνικής

Στην Β’ Εθνική κατηγορία, απ’ όπου προβιβάστηκε πέρσι, θα αγωνίζεται και την επόμενη χρονιά η Energean Kavala BC. Το συγκρότημα του Ανδρέα Καραπιπερίδη στο 3ο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς των πλέι αουτ με τον Απόλλωνα, γνώρισε την ήττα στην Πάτρα με 78-60 και έτσι με σκορ 3-2 υποβιβάζεται μαζί με το Μαρούσι (έχασε στην Αμαλιάδα από τον Κόροιβο 76-70).

Η αποστολή της Ένωσης ήταν από την αρχή πολύ δύσκολη, μιας και για να ανατρέψει το μειονέκτημα έδρας που είχε, έπρεπε να κάνει αυτό που δεν είχε κάνει ποτέ την φετινή σεζόν (με εξαίρεση τον αγώνα με τον Εθνικό), δηλαδή να κερδίσει εκτός έδρας.  Το απόγευμα της Τετάρτης (22/5) μπήκε στο κλειστό της Περιβόλας στην Αχαϊκή πρωτεύουσα αποφασισμένη να τα παίξει όλα για όλα για να πετύχει την υπέρβαση, ωστόσο έμεινε αρκετά μακριά απ’ τον καλό της εαυτό και έτσι δεν απέφυγε την μοίρα της…

Ο αγώνας

Η Καβάλα έμεινε από την αρχή πίσω στο σκορ και αναγκαζόταν να κυνηγά τους γηπεδούχους. Στα μισά του 1ου 10λεπτου ήταν πίσω με 8 πόντους (13-5), ενώ στο 7ο λεπτό η διαφορά αυξήθηκε στους 12 (21-9) για να κλείσει στους 12’ στο τέλος. Το κακό συνεχίστηκε και στο 2ο 10λεπτο όταν ο Απόλλωνας ξέφυγε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά (40-22) στο 15ο λεπτό. Η τελευταία προσπάθεια της Ένωσης να μπει στο παιχνίδι στέφθηκε από μερική επιτυχία μιας και μείωσε την διαφορά στους 11 πριν πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (43-32). Μείωσε ακόμα και στους 10 (47-37) στο 23ο λεπτό, όμως μέχρις εκεί. Οι γηπεδούχοι μ’ ένα επιμέρους 10-0 στα επόμενα 5 λεπτά έφεραν την διαφορά στους 20 (57-37) και στην ουσία τελείωσαν τον αγώνα. Οι 20 πόντοι έμειναν και μέχρι το τέλος του 3ου 10λεπτου, ενώ το 4ο ήταν μια τυπική διαδικασία που έφερε την (τελική) διαφορά των 28 πόντων (78-60)!

Δεκάλεπτα: 27-15, 43-32, 62-42, 78-60
Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 13, Τζαϊδάς, Παπαβασιλόπουλος, Μπέμπης 2, Κασπίρης 1, Μολφέτας 13 (2), Ζούμπος 20 (4), Μπαζίνας 3 (1), Εζόμο 1, Δημακόπουλος 11, Καζαρνόφσκι 14.
Καβάλα (Καραπιπερίδης): Ερεβμπενάζιε 2, Χουχούμης 12 (1), Παπαζούδης, Καμάρας 11 (1), Ναούμης 4, Προδρόμου 7, Κουμλέλης 5, Φλιάτης 8 (2), Σκλήβας 2, Παπάς 4, Σταματογιάννης 2, Μπουτερλεβίτσιους 3 (1).