ΜΠΑΣ Αγία Βαρβάρα: «Σάντα» για… φίλημα! Έκανε το break, προκρίθηκε στην 4αδα

Κέρδισε 67-75 στην έδρα της Σταυρούπολης και πέρασε στην επόμενη φάση στον 5ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κάνοντας την έκπληξη και το 1-2

Απ’ εκεί που πάλευε για να εξασφαλίσει τη σωτηρία, βρίσκεται στην 4αδα και θα κοντραριστεί πλέον με τις καλύτερες ομάδες στον 5ο όμιλο της Γ’ Εθνικής! Ο λόγος για την ομάδα μπάσκετ της Αγίας Βαρβάρας, η οποία στον 3ο και τελευταίο αγώνα των μπαράζ με την Σταυρούπολη στη Θεσσαλονίκη κέρδισε την τοπική ομάδα με 67-75, έκανε το break και πέρασε στην 4αδα του πρωταθλήματος!

Η «Σάντα» που έφερε τη σειρά στα ίσα στον αγώνα που έγινε την Κυριακή στο κλειστό των Ποταμουδίων επικρατώντας στην παράταση, αυτή τη φορά δεν έκανε το ίδιο λάθος όπως στον 1ο αγώνα στη Σταυρούπολη. Εκεί δηλαδή που είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ στο 1ο ημίχρονο, αλλά τα έχασε όλα στην επανάληψη. Στο παιχνίδι της Τετάρτης 24/4 όμως η ομάδα της Καβάλας ξεκίνησε μπαίνοντας μπροστά στο σκορ και κράτησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος! Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Αθανασιάδη, Μαρκόπουλο και Στεφανίδη που σημείωσαν 47 από τους 75 πόντους, άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και πέτυχαν κάτι που ελάχιστοι θα μπορούσαν να πιστέψουν στην αρχή της χρονιάς.

Επόμενος αντίπαλος είναι ο Ιωνικός Ιωνίας, που είναι σαφώς καλύτερος από τη Σταυρούπολη…

Δεκάλεπτα: 13-23, 29-36, 45-61, 67-75
Σταυρούπολη (Χριστοφορίδης): Φόρογλου 12(1), Κυλαντωνίδης Π., Δασκαλόπουλος 20, Ταβλαρίδης 5(1), Τζαμπαζλής 3, Χατζημιχαηλίδης 8(1), Παπαπασχάλης 7, Γκαβέζος 12(1), Φωτιάδης, Κυλαντωνίδης Χ.Σ..
ΜΠΑΣ Αγ. Βαρβάρας (Μυτικόπουλος): Βασιλόπουλος 7(1), Μαρκόπουλος 15(2), Αθανασιάδης 17(2), Στεφανίδης 15(1), Αναγνώστου 8(2), Γεωργιάδης 7(1), Πρασίνης 2, Πρεμέτης 2, Μπανάσας 2, Ποντικάκης, Χρονόπουλος.