Energean Kavala BC: Επιτέλους το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα (77-71 το Ψυχικό)

Με ψυχή και με μεγάλη ευστοχία από την περιφέρεια κατάφερε να πάρει την πρώτη νίκη της χρονιάς – Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία μετά την 10η αγωνιστική

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας πανηγυρίζει η ομάδα μπάσκετ της Καβάλας! Το απόγευμα της Τετάρτης κέρδισε στο κλειστό της Καλαμίτσας το Ψυχικό με 77-71, παίζοντας με ψυχή και καταφέρνοντας να «γυρίσει» το παιχνίδι που φάνηκε να της… ξεφεύγει στο τέλος του 3ου 10λεπτου!

Από τη στιγμή που η ομάδα του Νίκου Πενταζίδη κατάφερε να απειλήσει τους φιλοξενούμενους από την περιφέρεια, έχοντας για πρώτη φορά τόσο υψηλά ποσοστά, είχε πολλές ελπίδες να κατακτήσει το 1ο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς. Έχοντας τον Αμπατζά σε εκπληκτική μέρα, σημειώνοντας 22 πόντους με 3/4 τρίποντα, τον Ζαραίδώνη που πέτυχε 16 πόντους, τον Σαββίδη που ήταν απόλυτα εύστοχος στα δίποντα , η Καβάλα ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ στο 1ο μέρος. Στην επανάληψη δεν ξεκίνησε καλά με συνέπεια όχι μόνο να χάσει το μικρό προβάδισμα στο σκορ, αλλά να μείνει πίσω και με 7 πόντους. Στο τελευταίο μέρος όμως, έχοντας «κλείσει» την άμυνα, όπου δέχτηκε 10 πόντους  και «πυροβολώντας» κατά… ριπάς στην επίθεση πετυχαίνοντας 23 πόντους, πήρε την παλλικαρίσια νίκη, την οποία πανηγύρισε δεόντως.