ΓΣ Ελευθερούπολης: Πήρε μπρος για τα καλά η «μηχανή»! Νίκη 88-75 με το Αγρίνιο

Δεύτερη σερί νίκη για το συγκρότημα της Ελευθερούπολης που δυσκολεύτηκε στο 1ο ημίχρονο – Διαβάστε τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής και τη βαθμολογία

Aν και δυσκολεύτηκε στο 1ο ημίχρονο ο ΓΣΕ παρέμεινε στο μονοπάτι των νικών, και έδειξε ότι βρίσκει και πάλι τον πραγματικό του εαυτό. Επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Ελευθερούπολής του Αγρινίου με 88-75 και πήρε ακόμα μια βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους και έφτασαν να προηγούνται λίγο πριν το τέλος του 1ου 10λεπτου με 6-16. Με 3 σερί τρίποντα όμως του Γράβα, ο ΓΣΕ μείωσε τη διαφορά στους 3 (18-21). Στη συνέχεια η «μάχη» φούντωσε, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και να είναι σχεδόν στην ισοπαλία στο ημίχρονο (43-42). Στο 3ο μέρος του αγώνα όμως η Ελευθερούπολη πάτησε γκάζι με «οδηγούς» τους Τουντζιαράκη και Αμπατζά και έχτισε διαφορά 16 πόντους στο τέλος της. Μ’ αυτήν έφτασε με άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα μιας και στο 4ο 10λεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν.

Δεκάλεπτα: 18-21, 43-42, 77-61, 88-75
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Χάντσον 2, Αμπατζάς 16 (3), Γράβας 17 (3), Τσουμάνης 10, Ναούμης 8 (2), Σκουλίδας 10 (2), Ξύδης 4, Βύρλας, Τουτζιαράκης 21.
Αγρίνιο (Καλαμπάκος): Άβελον 17 (2), Ντουζίδης 4 (1), Καφέζας 7, Τσούκας, Τσουργιάννης 16 (1), Κυριλής 10 (2), Φίσερ 1, Θ. Μπαζίνας 15 (1), Μπαρδάκας 5 (1).